Araştırmacılar, Doğal Tekstil Boyaları Üretimi İçin 12 Bitki Tespit Etti

Araştırmacılar, Doğal Tekstil Boyaları Üretimi İçin 12 Bitki Tespit Etti. Kerala Agricultural Üniversitesi (KAU), doğal tekstil boyaları üretimi için 12 yerli bitki tespit etti. Hindistan’da yapılan bir araştırmada, pamuk ve ipek tekstiller için renk verebilen 12 yerli bitki tespit edildi. Bu, tekstil ürünlerinin boyaları için organik bir seçenek sağlayacaktır.


Çevre dostu

Teknoloji, özellikle yenidoğan ve sentetik boyalar için alerjik insanlar için çevre dostu ve güvenli giysilerin geliştirilmesinde büyük değere sahip olacak.

“Araştırma, potansiyel boya üreticileri olarak Kerala bitkilerinin kullanılma ihtimalini ortaya çıkardı. KAU Şansölyesi Başkan Yardımcısı Rajendran, ticari bir tekstil endüstrisi için doğal boyaların endüstriyel üretimini sabırsızlıkla bekliyoruz “dedi.

KAU, patent çalışmaları için bitki isimlerini açıklamamıştır.

Tehlikeli kimyasallar

Araştırmacılar, “Kimyasal boyaların ve kimyasal boya üretiminin tehlikeli etkileri konusunda farkındalığın yeniden başlaması, bu çalışmanın ana kaynağı oldu” diyorlar.

Bu doğal boya bileşiklerinin biyokimyasal özellikleri de deşifre edildi ve bu da biyomoleküllerin tanımlanmasına yardımcı oldu. Araştırmacılar, daha güvenli, daha ucuz ve dayanıklı doğal bitki boyalarına geri dönmek, ekosistemimize ve boya imalatı endüstrisinde çalışanların yaşamlarına yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Kerala, özellikle Batı Ghats bölgesi, doğal tekstil boyaları imalatı için çok çeşitli tesisler ile donatılmıştır.

12 doğal boya tarandı ve pigmentlerle boyanan tüm ipek ve pamuklu malzemeler, renk haslığı ve ışığa karşı dayanıklılık için SITRA (Güney Hindistan Tekstil Araştırma Laboratuvarı) tarafından test edilmiştir. Bu analiz sayesinde, doğal boya ile yapılan renk kombinasyonları iyi bir kararlılık ile tanımlandı.

Kaynak : worldofchemicalsİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: