Antibakteryal Nano Gümüş’lerin Yaygın Kullanımı Risk Taşıyor

56099 antibakteryal nano gc3bcmc3bcc59flerin yaygc4b1n kullanc4b1mc4b1 risk tac59fc4b1yor
56099 antibakteryal nano gc3bcmc3bcc59flerin yaygc4b1n kullanc4b1mc4b1 risk tac59fc4b1yor

Antibakteryal Nano Gümüş’lerin Yaygın Kullanımı Risk Taşıyor. University of Technology Sydney’deki araştırmacılar, gümüşün geniş spektrumlu antimikrobiyal etkinliğinin, tıbbi ve tüketim mallarında nano gümüş kullanımının yaygın ve uygunsuz şekilde yaygınlaşması ile risk altına girdiğini belirtti.

Yara sargısı ve sondalar gibi tıbbi ürünlerdeki kullanımlarının yanı sıra, gümüş nanoparçacıklar günlük öğelerde her yerde bulunur. Sıradan nesnelerdeki mikroplardan korunmak için yayılan yanlış varsayımlar nedeniyle, diş fırçaları ve diş macunu, bebek şişeleri ve emzikler, yatak takımları, giyim eşyaları ve ev eşyaları dahil olmak üzere nano gümüşler artık hayatımızın her yerinde.

UTS’deki raştırmacılardan biri olan nanobiyolog Dr. Cindy Gunawan, nano gümüşlere karşı direncin insan mikroorganizmaları içerisinde gelişeceğini ve yayılabileceğini bunun “gerçek bir tehdit” olabileceğini, nano gümüş kullanımının ticarileştirilmesinde çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Dr Gunawan ve Prof. Liz Harry, UNSW’deki araştırmacılar ve yurtdışındaki araştırmacılar ile işbirliği içinde, bağışıklık artırıcı olarak tanıtılan ve tüketilen boğaz veya burun spreyleri, yara pansumanı, trakeal, üriner sondalar ve diyet takviyeleri de dahil olmak üzere, 140’tan fazla ticari olarak bulunan tıbbi cihazları araştırdılar.

ACS Nano dergisindeki makaleleri, bu maddelerdeki nano gümüş kullanımının insan vücudunda biyoaktif gümüşe uzun süre maruz kalmasına neden olabileceği sonucuna vardı. Bu tür maruz kalma, mikrobik direniş için gelişme koşullarını yaratır.

Antimikrobiyal bir madde olarak gümüş kullanımı yüzyıllar öncesine dayanıyor. Patojenleri yok etme yeteneği, insan hücreleri üzerinde düşük toksisiteye sahipken, örneğin yanıkların tedavisinde veya suyun arındırılmasında yaygın olarak kullanılır. Daha yakın zamanlarda, ultra-küçük (10,000 milimetrenin altında) gümüş nanoparçacıklar antimikrobiyal amaçlar için tasarlandı.

Dr Gunawan “İnsanların bakteri korkusunun ticarileştirilmesiyle nano gümüşün, güvenilirliğinin tehlikeye atıldığı kanıtlanmış bir antimikrobiyal ajan olduğunu söyledi”.

“Kullanımı bizim antibiyotik kullanımına yaklaşmamız gerektiği gibi daha akıllı olmalı, nano gümüş kullanışlı bir araçtır, ancak dikkatli olmalı, akıllıca kullanmalı”.
“İnsanların ne kadar çok miktarda kullanıldığının farkında olması gerekiyor, ancak daha önemlisi nano gümüş varlığının antimikrobiyal dirence neden olduğunun farkına varmaları gerekiyor.”

Dr Gunawan, herhangi bir direniş olayını izlemek için hedeflenen bir gözetim stratejisi olduğunu da belirtti.

Profesör Harry, bulguların küresel antimikrobiyal direniş krizine yönelik önemli bir katkı olduğunu söyledi.

“Bu araştırma, özellikle sıradan ev eşyalarında ve tüketici ürünlerinde nano gümüş’lerin antibakteriyel olarak uygunsuz kullanımı sayesinde sağlık ve çevre sağlığına yönelik tehditlere vurgu yapıyor” dedi.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: