Aminleri Elde Etmek İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirildi

5e213 aminleri elde etmek c4b0c3a7in yeni bir yc3b6ntem gelic59ftirildi
5e213 aminleri elde etmek c4b0c3a7in yeni bir yc3b6ntem gelic59ftirildi

Aminleri Elde Etmek İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirildi. Aminler, biyoaktif moleküller, ilaçlar ve çeşitli organik materyallerde yaygın olarak kullanılmaktadır ve bunları hazırlamak hem akademik hem de endüstrideki kimyagerler için en önemli görevlerden biridir. Aril grupları içeren aminleri sentezlemek için birçok yöntem mevcut olmakla birlikte, alkil grupları içeren amin sentezi hala zorlayıcı bir konudur.

Bilim insanları, bakır katalizörün yanında fotokatalizörü kullanarak etkili bir şekilde alkil amin üretebilen yeni bir yöntem geliştirdi. Fotokatalizör, kimyagerlerin normal alkil halojenürler yerine alkil redoks-aktif esterler ile senteze başlanmasına izin vermekte.

Esterler kolaylıkla elde edilebilir, kararlı ve toksik olmayan alkil karboksilik asitlerden kolaylıkla hazırlanabilir.

Xile Hu, “Metal-katalizörlü çapraz bağlanma reaksiyonu, aril amin sentezini tamamen değiştirdi, ancak alkil aminleri sentezlemek için pek kullanılmıyor” diyor. Bunun nedeni, gerekli metal alkil ara ürünlerinin ayrışma eğiliminde olması ve alkil-azot bağlanmasının zor olması ” dedi.

Bu çalışma, farmasötik ve özel kimyasal endüstrilerinde potansiyel uygulamaları olan alkil aminlerin sentezi için yeni ve etkili bir yaklaşım sağlamaktadır, ayrıca yüksek seçicilik, çok sayıda işlevsel grupla uyumluluk ve geniş kapsam sunmaktadır.

Kaynak : Sciencedaily

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: