Amerika Antibakteriyel Sabunları Yasakladı

70305 amerika antibakteriyel sabunlarc4b1 yasakladc4b1
70305 amerika antibakteriyel sabunlarc4b1 yasakladc4b1

Amerika Antibakteriyel Sabunları Yasakladı. Antibakteriyel sabunlar, tüm bakterilerin yüzde 99,99 unu öldürdüğünü iddia edebilir, ancak ABD bunu kabul etmiyor. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) düzenli şekilde kullanıldığında sadece sabun ve ılık suyun mikropların yok edilmesinde daha etkili olduklarını belirterek,”antibakteriyel” ya da “antimikrobiyal” olduğunu iddia eden tüm ürünleri yasakladı.


İlaç Değerlendirme ve Araştırma FDA’nın Merkezi Direktörü Janet Woodcock “Tüketiciler antibakteriyel sabunların mikropların yayılmasını önlemede daha etkili olduğunu düşünüyor, ama biz onlara düz sabun ve suyun daha iyi olduğuna dair bilimsel kanıtlarımız olduğunu söylüyoruz. Bazı verilerde bu antibakteriyel maddelerin uzun vadede yarardan çok zarar olabileceğini düşündürmektedir” diyor.

FDA, bu ürünlerin 2013 yılında yasaklanmasını önerdi, fakat üreticilerin bu sabunlarda kullanılan kimyasalların zararsız olduğunu kanıtlamaları için 3 yıl verdi. Ancak kanıtlar yetersizdi ve firmalar ilgisiz davrandı. Bazı ürünlerde kullanılan kimyasalların bazı hormonları bozucu etki ettiği ürünlere yazılmadı.

Bunlardan biri olan kimyasal triklosan‘dı, hastanelerde kullanılmak üzere 1960 yılında geliştirilen antimikrobiyal, daha sonra 1980’li yıllarda sıvı sabunlarına eklenmiş ve ev koruma ürünleri olarak tüketicilere pazarlanmıştı. Ancak son çalışmalarda insan bağırsaklarında değişmiş yeni tür mikroplar bulundu ve bunun uzun vadeli “triklosan maruzuna” bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

Procter & Gamble gibi şirketler zaten bu ürünleri kaldırmaya başlamıştı. Diğer şirketlerinde en kısa zamanda bu yasağa uyacağı bekleniyor.

Amerika Antibakteriyel Sabunları Yasakladı

Kaynak : iflscienceİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: