AkzoNobel’in Gemi Kaplama Kimyasalı Sayesinde CO2’ten 32 Milyon Ton Tasarruf Ediliyor

31dbc akzonobelin gemi kaplama kimyasalc4b1 sayesinde co2ten 32 milyon ton tasarruf ediliyor
31dbc akzonobelin gemi kaplama kimyasalc4b1 sayesinde co2ten 32 milyon ton tasarruf ediliyor

AkzoNobel’in Gemi Kaplama Kimyasalı Sayesinde CO2’ten 32 Milyon Ton Tasarruf Ediliyor. AkzoNobel tarafından geliştirilen “Intersleek” biyosit içermeyen deniz kaplamaları serisini kullanan gemi sahipleri ve operatörleri, kaplama kimysalı teknolojinin 21 yıl önce piyasaya sürülmesinden bu yana toplamda 3 milyar dolarlık yakıt tasarrufu sağladı.


Uluslararası denizlerdeki 5,500’den fazla gemi, silikon esaslı Intersleek ürünleriyle kaplandı; on milyon ton yakıt ve 32 milyon ton CO2 tasarrufu sağladı. Son yirmi yılda elde edilen tasarruf, 15,5 milyar kilogram kömür yakıldığında ya da 123 milyar kilometrelik bir araba yolculuğu sırasında yayılan CO2 miktarına eşdeğerdir.

21 yıl önce orijinalin piyasa çıkışına takiben Intersleek’in çeşitli versiyonları tanıtıldı ve her biri gelişmiş gemi verimliliği sağladı. Intersleek AkzoNobel’in, daha az CO2 emisyonu üreten işletmecilere finansal açıdan ödül verdiği ilk karbon kredileri planının da kalbindedir.

Gemi sahiplerine kaydedilen her ton CO2 için bir karbon kredisi veriliyor.

Bu, sürdürülebilir kaplamaları seçerken gemi sahiplerine hem yakıt maliyetlerinde bir azalma hem de kazanılan kredilerin mali faydaları sayesinde iki kez ödül kazandırır. Karbon kredileri inisiyatifi, daha sürdürülebilir uygulamalara yapılan yatırımı teşvik ederek, nakliye endüstrisinde karbon azaltmayı hızlandırmakta ve sahiplerin temiz teknolojilerden operasyonel, çevresel faydalanmalarına imkân sağlamaktadır.

Intersleek serisinin 21. yıldönümünü kutlamak için AkzoNobel özel bir kampanya başlatıyor. Kampanya teknolojinin küresel denizcilik endüstrisindeki etkisini ve sektör içinde sürdürülebilirliğin önemini yansıtacak şekilde tasarlanmıştır.

Kampanya, Intersleek’in alımını sürdürecek ve böylece küresel filoda daha fazla yakıt ve emisyon tasarrufu yapmayı amaçlayan bir dizi ticaret teşvik edilecek.

AkzoNobel’in deniz kaplamaları müdürü Oscar Wezenbeek, “Intersleek, daha sürdürülebilir teknolojiler yaratmak için Ar-Ge sürecimizin bir parçası olarak laboratuardaki silikon elastomerlerin faal salım etkisini keşfettiğimizden beri uzun bir yol kat etti” dedi.

“O günden bu yana, denizcilik endüstrisinde önemli bir etkisi oldu ve birçok gemi sahibi için somut bir fark yarattı, ayrıca gemiciliği daha sürdürülebilir hale getirme konusundaki devam eden taahhüdümüzde öncü bir rol oynuyor” diye ekledi.

Kaynak : worldofchemicalsİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: