Akıllı Eldivenler İle Kimyasal Tehditler ve Zehirli Kirleticileri Hızlıca Tespit Edebileceğiz

63f57 akc4b1llc4b1 eldivenler c4b0le kimyasal tehditler ve zehirli kirleticileri hc4b1zlc4b1ca tespit edebilecec49fiz
63f57 akc4b1llc4b1 eldivenler c4b0le kimyasal tehditler ve zehirli kirleticileri hc4b1zlc4b1ca tespit edebilecec49fiz

Akıllı Eldivenler İle Kimyasal Tehditler ve Zehirli Kirleticileri Hızlıca Tespit Edebileceğiz. Sensör devrelerini eski tek kullanımlık kauçuk eldiven üzerine basarak, araştırmacılar onları kimyasal tehditler ve zehirli kirleticiler için kullanışlı, düşük maliyetli tarama araçlarına dönüştürdüler.


Özel gerilebilir iletken mürekkepler ile basılan eldiven sensörleri, kimyasal silahlar ve zirai ilaç olarak kullanılan bir sınıf fosfor bazlı kimyasal bileşikleri tespit edebilir. California Üniversitesi’nden nanoengineer Joseph Wang, silah taramasına ek olarak yeni eldivenler gıda güvenliği ve çevresel denetimler için yararlı olabilir.

Ordu son yıllarda, Kuzey Koreli lider Kim Jong Un’un kardeşi Kim Jong Nam’a Şubat ayında Kuala Lumpur’da suikast yapmak için kullanıldığından şüphelenilen VX de dahil olmak üzere kimyasal ajan buharlarını ve sıvıları tespit etmek için taşınabilir test kitleri geliştiriyor. Test, test şeritlerini kromatograflar veya spektrometreler gibi taşınabilir aletleri kullanarak okumayı içerir. Bir giyilebilir eldiven sensörü onu daha da kolaylaştırır ve daha hızlı yapar.

Wang ve meslektaşları ticari mor tıbbi muayene eldivenleriyle ilk çalışmalarına başlıyor.

Baş parmak ucu üzerinde, kimyasal kalıntıyı toplayacak ince bir karbon disk eklendi. Parmağın üzerinde, gerilebilir karbon mürekkebi ile basılmış iki elektrot bulunur. Bir elektrot, organofosfat bileşiklerine bağlanan bir enzimle kaplanır. Diğeri karşı elektrot olarak işlev görür. Son olarak, devreyi gergin, izole edici bir tabaka ile kapladılar.

Kimyasal ajanlarını test etmek için, kullanıcı bir yüzeyi başparmaklarıyla ovar ve baş parmaklarına ve işaret parmağına birlikte dokunur. Baş parmağınızın karbon pedi tarafından alınan organofosfat izleri, işaret parmağındaki enzimle temas ettiğinde, bu bir elektrik akımı üretir.

Gerginleşebilen gümüş mürekkeple basılan Wiggly bağlantı telleri, bu sinyali işaret parmağına takılan ayarlanabilir bir yüzük benzeri bandaja gönderir. Yüzük, sırayla eldivenin arkasındaki küçük bir Bluetooth cihazına bağlanıyor ve veri kablosuz olarak bir mobil cihaza iletiliyor.

Eldivenleri test eden giyenler çeşitli meyve ve sebzelerin yüzeylerinde, ayrıca cam, ahşap, plastik ve çelik üzerinde iki farklı organofosfat damlası tespit edebildi. Eldivenler, günümüzün tek kullanımlık kağıt bazlı kimyasal ajan test kitleriyle karşılaştırıldığında, 200 mikromolar konsantrasyonda kirletici madde topladı. Wang eldivenlerin “hızlı saha uyarı ve tarama uygulamaları” için güvenilir olduğunu ve patlayıcı testleri için kolayca genişletilebileceğini belirtti.

Kaynak : spectrum.ieeeİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: