Ağaçları Taklit Eden Yöntem İle Elektrik Üretebiliriz

03cf8 ac49fac3a7larc4b1 taklit eden yc3b6ntem c4b0le elektrik c39cretebiliriz
03cf8 ac49fac3a7larc4b1 taklit eden yc3b6ntem c4b0le elektrik c39cretebiliriz

Ağaçları Taklit Eden Yöntem İle Elektrik Üretebiliriz. Para ağaçlarda büyümüyor, ancak elektrik bir gün olabilir. Iowa Eyalet Üniversitesi bilim insanları, pamuk ağacının dallarını ve yapraklarını taklit eden ve suni yapraklarının rüzgârda sallandığında elektrik üreten bir cihaz inşa ettiler.

Cihazın tasarımını yönlendiren genetik, geliştirme ve hücre biyolojisi profesörlerinden Michael McCloskey, konseptin rüzgar türbinlerinin yerine geçemeyeceğini, ancak teknoloji, rüzgar enerjisini elektrik haline getiren küçük ve görsel olarak göze batmayan makineler için uygun bir pazar yaratabilir dedi.

McCloskey “Bir bitki gibi görünen bir şeyden elektrik enerjisi alıp alamayacağınıza dair soruyu cevaplamak için yola çıktık, ancak muhtemelen cevabın daha da geliştirilmesi gerekecek” dedi.

McCloskey, Las Vegas gibi bazı kentsel yerlerde cep telefonu kuleleri, yalnızca kulenin estetik çekiciliğini artırmak için kullanılan yapraklarla dolu ağaçlarla kamufle edilmiş olduğunu söyledi. McCloskey, bu yapraklardan enerji almak onların işlevselliğini artıracağını söyledi.

Akademik dergi olan PLOS ONE‘da yayınlanan bir makalede, ISU araştırma ekibi biyomimetik dünyasına ya da doğal süreçleri taklit etmek için yapay araçların kullanılmasını inceledi. Fikir, bilgisayar bilimi, imalat ve nanoteknoloji gibi alanlarda yeni yolların bulunmasına ilham kaynağı oldu.

Yaprak saplarının içinde küçük plastik şeritler, hareketli hava ile büküldüğünde elektrik yükünü serbest bırakır. Bu gibi işlemler piezoelektrik etkiler olarak bilinir. Araştırma ekibi üzerinde çalışan bir genetik, geliştirme ve hücre biyolojisi profesörü olan Eric Henderson, biyomimetik ağaçların ev aletlerini çalıştırmaya yardım ettiği bir geleceği öngörüyor.

Henderson, böyle biomimetik teknoloji rüzgar türbinlerine ihtiyaç duymadan sınırlı miktarda rüzgar enerjisi üretme olanağını isteyenler için bir pazar haline gelebilir “dedi.

Ancak McCloskey, vizyonun gerçek olmasının ne kadar verim alınacağına bağlı olduğunu söyledi. ISU deneyleri için kullanılan piezo yöntemi, teknolojinin piyasada rekabet etmesi gereken verimliliği sağlamadı.

Henderson, malzemelerin yaygın olarak bulunabilmesi nedeniyle başlangıç noktasının piezoelektrik olduğunu söyledi. Ancak bir sonraki adımın atılması yeni bir yaklaşım gerekir.

Triboelektriklik veya benzer olmayan malzemeler arasındaki sürtünme yoluyla yük üretme gibi diğer iletim yöntemleri benzer verimlilikte çalışır ve otonom sensörleri çalıştırabilir. Bununla birlikte McCloskey, pratik bir cihaz üretmek için daha fazla verimlilik ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyacağını söyledi.

Kaynak : Techxplore

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: