AB, Kimyasalların İnsanlar Üzerindeki Etkilerini Araştıracak Uzman Yetiştirmek İçin Teşviklere Başladı

839f5 ab kimyasallarc4b1n c4b0nsanlar c39czerindeki etkilerini arac59ftc4b1racak uzman yetic59ftirmek c4b0c3a7in tec59fviklere bac59fladc4b1
839f5 ab kimyasallarc4b1n c4b0nsanlar c39czerindeki etkilerini arac59ftc4b1racak uzman yetic59ftirmek c4b0c3a7in tec59fviklere bac59fladc4b1

AB, Kimyasalların İnsanlar Üzerindeki Etkilerini Araştıracak Uzman Yetiştirmek İçin Teşviklere Başladı. Avrupa Birliği destekli çalışmada, kimyasalların insan endokrin sistemi üzerindeki etkisini değerlendirebilen araştırmacı sayısını artırmak hedefleniyor.


İncelenen kimyasallar, doğal mantar toksinleri ve pestisitler gibi insan yapımı kimyasalları içerecektir. 4 milyon avroluk çalışma kimyasalların kanser, şeker hastalığı, obezite veya kısırlığa neden olup olmadıklarını araştırıyor.

Belfast Queen’s Üniversitesi’nden Dr Lisa Connolly ve Global Gıda Güvenliği Enstitüsü‘nden öğretim görevlileri, “Tehlikeli olan doğal ve sentetik endokrin bozucu kimyasalların ve bunların karışımlarının etkilerini şu an değerlendiren dünya çapında araştırmacılar eksik. Vücuttaki önemli fonksiyonları kontrol eden hormon sistemi büyüme, gelişme ve doğurganlığımızı belirliyor. Bu kimyasalların bağırsaktaki iyi bakterilerin sağlığına zarar vererek hastalığa neden olup olamayacağını anlamamız gerekiyor “dedi.

Dört yıllık Marie Curie Yenilikçi Eğitim ağı projesine “KORUMA” (Endokrin Engelleyicilere Karşı Koruma) adı veriliyor ve bu ay başında başlıyor. Bu projenin bir parçası olarak, 15 erken aşama araştırmacıları doktora eğitimini alacaklar. Ayrıca, insan gebeliği üzerine odaklanılacak, bu gelişmekte olan bir bebeğin kimyasallara karşı hassasiyetinden dolayı önemli.

Connolly Dr: “Endokrin bozucuların kesin etkileri, şu andaki kimyasal karışımların karmaşıklığı ve etkilerini değerlendirmek için etkin yöntemlerin bulunmaması nedeniyle değerlendirmek zordur.

“Bu yeni kurulan konsorsiyum, dünyayı gerçek yaşam risklerinden korumaya yardımcı olacak yenilikçi analiz araçları geliştirme yeteneğine sahip yeni jenerasyon uzmanlar için benzersiz, dünyanın önde gelen ve en ileri eğitimini sağladığı için heyecan verici bir fırsattır”.

Üniversiteler, gıda teknolojisi şirketleri ve bir su tedarikçisi de dahil olmak üzere KORUMA programına dahil olan 13 örgüt olacak. Daha fazla bilgi www.protected.eu.com adresinde bulunabilir. Doktora başvurularının kapanış tarihi 9 Ocak Pazartesi’dir.

Kaynak : labnewsİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: