3. Enerjide AR-GE Çalıştayı 19 Aralık’da Ankara Bilkent Otel’de Gerçekleşecek

3. Enerjide AR-GE Çalıştayı 19 Aralık’da Ankara Bilkent Otel’de Gerçekleşecek. Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ve Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR), sektörün ihtiyacı olan Ar-Ge projelerinin belirlenmesi ve bu projelere gerekli desteğin sağlanması için tüm ilgili tarafları 3. Enerjide Ar-Ge Çalıştayı’nda bir araya getiriyor. 19 Aralık’da Ankara Bilkent Otel’de düzenlenecek olan 3. Enerjide Ar-Ge Çalıştayı’nda, elektrik ve doğalgaz dağıtım sektörlerinde günümüz ihtiyaçlarına çözüm üretecek Ar-Ge projelerinin belirlenmesi, planlanması ve gerçekleştirilmesi süreçlerine yönelik ilgili tüm paydaşların etkin katılımı ile farkındalık yaratılmasını hedefleniyor.


Çalıştaya yurtdışından katılacak olan alanlarında uzman profesyoneller, ELDER’in HORIZON 2020 kapsamında hibe almaya hak kazandığı projelerle alakalı sunumlar yapıyor olacak. Konuşmacılardan Ilias Lamprinos SmarterEMC2 AB projesi kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut elektrik şebekesine bilgi ve iletişim teknolojisi araçlarının kullanımıyla entegrasyonundan, diğer bir konuşmacı Javier Hernandez ise elektrik şebekelerinin dijitalleşmesi sürecinde başvurdukları Ar-Ge çalışmalarından ve deneyimlerinden bahsediyor olacak.

Türkiye’deki üniversiteleri, teknokentleri ve Ar-Ge şirketlerini elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleriyle buluşturacak çalıştayda AR-GE Başarı Ödülleri de bu sene ilk defa verilecek.

EPDK’nın oluşturduğu fon ile elektrik ve doğalgaz dağıtım sektöründe araştırma ve geliştirme faaliyetlerini desteklemek amacıyla her yıl verilmesi planlanan AR-GE Başarı Ödülleri’nin ilk yılında; Malzeme Teknolojisi, İletişim Teknolojisi, Aydınlatma, İzleme ve Kontrol, Şebeke İşletim, Teknik ve Teknik Olmayan Kayıpların Azaltılması, İklim, Çevre ve Acil Eylem Planları, İş Sağlığı ve Güvenliği, Talep Tarafı Katılımı, Dağıtıma Gömülü Sistemler, gibi kategoriler arasından seçilen en başarılı Ar-Ge Projeleri ödüllendirilecek.

Ar-Ge konusunda danışmanlığa gereksinim duyan şirketler ile bu konuda yetkinlik sahibi araştırmacıları ortak projeler geliştirmeleri için üçüncü kez bir araya getirecek olan Ar-Ge Çalıştayı ile dağıtım sektörünün Ar-Ge öncelikleri konusunda farkındalık yaratılması ve ilgili taraflar arasında sağlıklı ve sürekli bir iletişim ortamı kurulması hedefleniyor.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi ve kayıt işlemlerine www.elderargecalistayi.info adresinden ulaşılabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: