3 Boyutlu Yazıcılarla Kan Damarlarını Üretmeye Çok Yakın Olabiliriz

67732 3 boyutlu yazc4b1cc4b1larla kan damarlarc4b1nc4b1 c39cretmeye c387ok yakc4b1n olabiliriz
67732 3 boyutlu yazc4b1cc4b1larla kan damarlarc4b1nc4b1 c39cretmeye c387ok yakc4b1n olabiliriz

3 Boyutlu Yazıcılarla Kan Damarlarını Üretmeye Çok Yakın Olabiliriz. Yıllardır yapay kan damarı üretmeyi deneyen bilim insanları geliştirdikleri yeni bir teknolojiyle bu hayali başardı.


Bir Çin biyo teknik firmasının geliştirdiği 3 boyutlu yazıcıyla yapılan kan damarı, başka organlarının aynı yolla üretilmesine vesile olacak.

Yazıcı 10 santimetrelik kan damarını sadece iki dakika gibi bir sürede imal ediyor ve organ üretimi bu yolla sağlanıyor.

Teknolojiyi bilim adamı Kang Yujian şu sözlerle anlattı:

“Yazıcının ateşi BioBrick. Burada kök hücreler bulunuyor. Kök hücrelerin sahip olduğu yapı ve koşullar sağlanıyor ihtiyaçlara cevap veriyor.”

Kan damarları çok karışık olduğundan biyo yazıcı için çok hassas bir konu. Çünkü vücudumuza giren besinleri organlarımıza bu damarlar taşıyor. Bilim adamları için ise üç boyutlu yazıcılarla organlarımızı birebir kopya etmek, yeri doldurulamaz ayrıntıyı hesaba katmak anlamına geliyor. Bunu gerçekleştirmenin en zor tarafı ise, üretim yaparken kök hücrelerin canlı kalmasını sağlamak.

Çin Mühendislik Akademisi Araştırma Görevlisi, Dai Kerong ise çalışmalarının başında olduklarını dile getirdi:

“3 boyutlu yazıcı ile kan damarı üretmenin önemi sadece kan damarı açısından değil, bu oluşumu canlı tutabilmekten geçiyor. Yazıcı şimdi kan damarı ile birlikte, ciğer, böbrek ve bazı başka organları üretebiliyor.”

3 Boyutlu Yazıcılarla Kan Damarlarını Üretmeye Çok Yakın Olabiliriz

Kaynak : euronews
İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: