Bilim insanları yeni öte gezegen keşfetti: Çürük yumurta kokuyor

AA

Güneş sistemimizdeki tüm gezegenler, Güneş’in etrafında döner. Başka yıldızların etrafında dönen gezegenlere de öte gezegenler deniyor.

Öte gezegenler, yörüngesinde döndüğü yıldızların parlak olması nedeniyle teleskoplar tarafından hayli güç tespit edilebiliyor.

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesinden araştırmacılar, James Webb Uzay Teleskobu’nun dataları doğrultusunda, “HD 189733 b” isimli öte gezegenin atmosferini inceledi.

Çürük yumurta kokuyor

Dünya’dan yaklaşık 64 ışık yılı uzaklıkta bulunan bu öte gezegenin atmosferinde eser ölçüde hidrojen sülfür tespit eden araştırmacılar, öte gezegenin bu molekül sebebiyle “çürük yumurta gibi” kokuyor olabileceğini kaydetti.

Araştırmacılardan astrofizikçi Guangwei Fu, yaptığı açıklamada, yaklaşık 950 santigrat derece sıcaklığa sahip bu gezegende ömür belirtisi aramadıklarını, ama atmosferde rastlanan hidrojen sülfürün öteki gezegenlerde bu molekülün tespitine yönelik bir adım olabileceğini söz etti.

Diğer gezegenlerin oluşumuna dair fikir sahibi olunmasında araştırmanın rol oynayabileceğini aktaran Fu; sülfürün, karbon, nitrojen ve oksijen üzere karmaşık moleküllerin oluşumunda kıymetli olduğunu belirtti.

Hidrojen sülfür, çürük yumurtaya benzeyen makûs koku yaymasıyla biliniyor. Araştırmanın sonuçları “Nature” mecmuasında yayınlandı.

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*