Yerli ağır silah askeri araç platformu yurt dışında tanıtıldı

AA

Türkiye’nin önde gelen ticari ve askeri araç üreticilerinden BMC, Paris’te düzenlenen, dünyanın önde gelen savunma endüstrisi fuarı Eurosatory 2024’te askeri araçlarını sergiledi.

BMC’nin yenilikçi savunma teknolojileri

Türk savunma endüstrisinin “kara aracı ihracat şampiyonu” olarak fuarda yerini alan BMC, Eurosatory 2024’te mayına karşı muhafazalı araç KİRPİ’nin bağımsız süspansiyon ve son teknoloji ile donatılarak geliştirilmiş versiyonu KİRPİ II, modüler tavan konsepti ile tek platformda çoklu vazife kabiliyeti sunan ALTUĞ 8×8, yenilenen tasarımı ve yüksek hareket kabiliyetiyle AMAZON 4X4, güçlü motor ve yüksek çekiş gücü ile öne çıkan 8X8 askeri araçlarını tanıttı.

BMC bünyesinde güç kümeleri geliştiren BMC POWER ise Türk mühendislerinin geliştirdiği 400 beygir gücündeki TUNA, deniz araçları için tasarlanan 600 beygir marin motor LEVEND ve 1000 beygir gücündeki UTKU ile fuarda yerini aldı.

İlk sefer vitrine çıktı

BMC tarafından geliştirilen, ARPAN-155 obüs sisteminde kullanılan 8X8 askeri araç platformu, Eurosatory’de birinci kere yurt dışında vitrine çıktı.

Yüksek balistik muhafazalı kabin ve mühimmat dolaplarına sahip 8X8 askeri araç platformu, 675 beygir motor ile yüksek çekiş performansına ve saatte 80 kilometre sürate ulaşıyor.

Hidrolik denetimli art mahmuz ve ön ayakları bulunan platform, manuel yahut otomatik yüklemeye imkan veriyor.

Yüksek hareket kabiliyetine sahip 8X8 askeri araç platformu

1228 milyem yükseliş, 302 milyem yanca silah hareket kabiliyeti sunan araç platformu, 8X8 çekiş sistemi ile yüzde 60 dik, yüzde 30 yan eğimde misyon yapabiliyor.

Bu hareket kabiliyetleriyle 24 mühimmat taşıma kapasitesine sahip platform, 2 dakikada atışa hazırlanma yahut mevzi değiştirme imkanı sunuyor.

BMC, sahip olduğu tasarım ve geliştirme kabiliyetlerini 8X8 askeri araç platformunun modüler yapısına yansıtarak Türk savunma endüstrisi bünyesinde son devirde geliştirilen silah ve füze sistemleri için muhtaçlık duyulan araçları üretebilecek.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*