Yansılar işe yaradı: Toplumsal medya devleri dezenformasyon yapan İsrailli hesapları engelliyor

AA

İsrail hücumlarının başından bu yana en faal mecralardan olan toplumsal medya, manipülasyon hadiseleriyle da gündemde.

Başta X, Meta, Google ve TikTok olmak üzere birçok toplumsal medya platformunun, kullanıcıların görmek istedikleri gündemi değil, algoritmaların belirlediği gündemi yayma eforları, tartışmaların başladığı 7 Ekim’den beri dünya çapında büyük tenkitler aldı.

Meta ve TikTok İsrail’e çalışıyor

Kasım 2023’te Forbes tarafından yayınlanan bir haberde, Meta ve Tiktok’un İsrail’den gelen 8 bin talebin yüzde 94’ünü uyguladığı belirtildi.

Savaşın başlamasından bu yana çok sayıda gazeteci ve sanatçı, toplumsal medya platformlarını kullanmaktan kaçındıklarını açıkladı.

Bu gelişmelere karşın, dünya çapında kullanıcıların Gazze’deki taarruzlara reaksiyon göstermeye devam etmesi sayesinde toplumsal medya platformları, Filistinlilerin seslerini en çok duyurdukları alanlardan biri haline geldi.

Geçen hafta, dünya genelinde 30 milyonu aşkın Instagram kullanıcısı, İsrail ordusunun Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin kamplarına düzenlediği taarruzlara yansısını, yapay zeka tarafından üretilen görseli paylaşarak ortaya koydu.

Instagram, Gazze’deki katliamı gözler önüne seren içeriklere yönelik sansür uygulamakla suçlanırken, platformun sözcüsü şiddet içeren birtakım içeriklerin silindiğini kabul etmişti.

Facebook İsrailli hesapları kapattı

Son devirde yeni bir gelişme de toplumsal medya ve yapay zeka şirketlerinin İsrail ile ilişkili dezenformasyon yapan hesapları kaldırmasıyla yaşanıyor.

Facebook, Instagram, Threads ve WhatsApp’ın sahibi Meta, İsrail’in de ortalarında olduğu ülkelerden dezenformasyon oluşturmak için yapay zeka araçlarını kullanan bâtın tesir kampanyalarıyla ilişkili yüzlerce Facebook hesabını kaldırdı.

Söz konusu davranışlarla şirket siyasetini ihlal ettiği için İsrail’den 510 Facebook hesabı, 11 sayfa ve bir küme ile Instagram’daki 32 hesabın kaldırıldığı belirtilerek, bu ağın bilhassa ABD ve Kanada’daki kitleleri gaye aldığı kaydedildi.

OpenAI şirketi de adım attı

Teknoloji dünyasından bir haber de merkezi ABD’de bulunan OpenAI firmasından geldi.

Şirket, İsrail’in de ortalarında olduğu ülkelerden dezenformasyon oluşturmak için yapay zeka araçlarını kullanan saklı tesir kampanyalarıyla ilişkili hesapları engelledi.

Şirketin yayımladığı raporda, yapay zeka platformlarını “gizli etki” kampanyası hedefiyle kullanan “STOIC” isimli İsrailli şirketinin yanı sıra “Bad Grammar ve Doppelganger” isimli Rus, “Spamouflage” isimli Çin ve “Uluslararası Sanal Medya Birliği (IUVM)” isimli İran ağlarının faaliyetlerinin kesintiye uğratıldığı belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*