Uzmanlar uyardı: Kontakt lensle yüzmeyin

AA

Kontakt lensle yüzmenin kornea enfeksiyonuna yol açabildiğini, bunun da görme kaybına kadar giden önemli sıhhat sıkıntılarına neden olabildiğini bildirildi.

Kurban kısmında kollayıcı gözlük kullanılmalı

Atilla, kurban bölümünde yer alan herkese gözetici gözlük kullanmaları ve dikkatli olmaları ihtarında bulundu.

Gözde kum kaçmış üzere bir batma hissi

Bayram tatili ve takip eden yaz aylarında havuzların ağır istek gördüğüne dikkati çeken Atilla, şöyle konuştu:

Yaz döneminin gelmesiyle birlikte havuz, deniz mevsimi de başlıyor. Havuzlardaki dezenfektan materyallar, klor, bilhassa göz açıkken havuza girilmişse, göz yüzeyinde epitel defektlere (göz yüzeyinde hasara) yol açabiliyor. Bu da beğenilen kum kaçmış üzere bir batma hissine, kızarıklığa, çapaklanmaya neden oluyor.

“Bilinçsiz steroid kullanılması daha önemli enfeksiyonlara taban hazırlayabilir”

Bu devirde gözleri de etkileyen adenoviral salgınların, göz nezlesinin görülebileceğini anlatan Atilla, göz enfeksiyonlarında rastgele ilaç kullanımının sakıncalı olduğunu, kesinlikle göz tabibine başvurulması gerektiğini söyledi.

Göz tansiyonu

Atilla’ya nazaran, bilinçsiz steroid kullanılması daha önemli enfeksiyonlara taban hazırlayabilir ve bilhassa erişkinlerde göz tansiyonunun yükselmesine neden olabiliyor.

“Kontakt lensle birlikte olan enfeksiyonlar daha önemli seyrediyor”

Prof. Dr. Atilla, özellikle gençlerin kontakt lensle denize, havuza girebildiğini belirterek, şöyle devam etti:

Kontakt lensle havuza, denize girmek maalesef beğenilen kornea enfeksiyonu riskini artırıyor. Bu da görme kaybına kadar giden çok önemli bir süreç. Bu nedenle kontakt lensle havuza, denize asla girilmemesi gerekiyor. Göz sıhhati açısından temel olarak havuza yüzücü gözlükleriyle girilmesini öneriyoruz. Numaralı gözlük kullanan, bilhassa kayma yahut göz tembelliği olan çocuklar için numaralı havuz gözlükleri de var.

“Eğer bir kişi kontak lensle havuza, denize girmişse, duş almışsa o lensi çabucak çıkarıp atmalı”

Kontak lens bakımının da büyük ehemmiyet taşıdığının altını çizen Atilla, “Eğer bir kişi kontak lensle havuza, denize girmişse yahut duş almışsa o lensi çabucak çıkarıp atması gerekiyor. Tüm hastalara teklifimiz de kontakt lensi günlük takıp çıkarmaları. Kontakt lensle birlikte olan enfeksiyonlar maalesef daha önemli seyrediyor.” açıklamasında bulundu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*