Tatilde siber taarruzlara dikkat: İşte uymanız gereken 10 kural

Koronavirüs nedeniyle internet kullanımının epey artması, siber saldırganları da harekete geçirdi. Bilhassa 2020 yılında yapılan siber taarruz sayılarında rekor artışlar yaşanmıştı.

Pandemi devrinde artışa geçen siber hücumlar, günümüzde de ağır bir halde devam ediyor. Üstelik tatil devirlerinde bu atakların sayısı daha da artıyor.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, yaz tatili öncesi “Siber güvenlik bireyde başlar” sloganıyla “10 dijital güvenlik önerisi” hazırlardı.

Listede, her vakit uyulması ehemmiyet taşıyan tekliflerle birlikte, tatile çıkıldığında bilhassa toplumsal medyada alınması gereken önlemler yer aldı.

İşte tatile çıktığınızda yapmanız gerekenler:

Halka açık Wi-Fi ağlarından uzak durun

Kullanıcı ismi ve parola gerektiren süreçler için halka açık fiyatsız Wi-Fi’leri kullanmaktan kaçının. Zorulu hallerde muteber VPN uygulaması kullanmayı unutmayın.

Otomatik Wi-Fi devre dışı bırakın

Otomatik Wi-Fi teması özelliğini aygıtlarda devre dışı bırakın, etrafınızdaki muteber olmayan internet temaslarından kaynaklanan siber güvenlik risklerini azaltın.

Herkese açık USB şarjları kullanmayın

Otellerde ve restoranlarda, herkesin kullanımına açık bilgisayar ve USB şarj istasyonlarını kullanmaktan kaçının.

Sosyal medya paylaşımlarına dikkat edin

Tatilde olduğunuz sürece toplumsal medya paylaşımlarınızda konutunuzun boş olduğunu belirli etmekten kaçının. Fotoğraflarınızda pasaport yahut kimlik üzere şahsî bilgilerinizi deşifre edecek evraklara yer vermeyin.

Bilgilerinizi paylaşmayın

Saldırganların oltalama ataklarında kullanabilecekleri bilgilerinize toplumsal medya paylaşımlarınızda yer vermemeye dikkat edin. Örneğin, tatil acentesi üzere hizmet aldığınız tarafların isimlerini kullanarak gönderilen berbat niyetli bir e-posta, olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Oturumları kapatın

Odanızdan ayrıldığınız vakitlerde bilgi hırsızlığını önlemek ve aygıt güvenliğinizi sağlamak için cihazlarınızdaki oturumları kapatın yahut aygıtınızı inançlı bir yerde bırakın.

Verilerinizi yedekleyin

Hırsızlık yahut güvenlik ihlali üzere durumlara karşı datalarınızı her vakit yedekleyin.

Güncel yazılım kullanın

Akıllı telefonunuzun, tabletinizin, bilgisayarınızın ve akıllı aygıtlarınızın yazılımlarını şimdiki tutun.

Benzersiz parolalar seçin

Çevrim içi hesaplarınızın güvenliği için eşsiz, güçlü parolalar seçin ve mümkün olan tüm platformlarda iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın.

Hesap bilgilerinizi paylaşmayın

Dijital platformlarda kullandığınız kullanıcı isminizi ve parolalarınızı kimseyle paylaşmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*