NASA, UUİ’nin dünyaya indirilmesi için SpaceX ile anlaştı

AA

NASA, toplumsal medya platformu X’ten yaptığı açıklamada, ISS’nin yörüngeden uzaklaştırılması için SpaceX ile çalışmayı seçtiğini duyurdu. ISS’nin misyon müddetinin 2030’da sona ermesinin akabinde yörünge dışına çıkarılmasını sağlayacak uzay aracının tasarlanması için NASA ile SpaceX ortasında 843 milyon dolarlık (yaklaşık 28 milyar lira) muahede imzalandığı bildirildi.

Okyanusa düşürülecek

NASA, tasarlanacak araç ile uzay istasyonunun dünyada nüfusun ağır olduğu bölgelere risk oluşturmayacak biçimde okyanusa düşürülmesine karar verdi.

ISS’nin büyük bir kısmı yörüngede onarılabilir olsa da birtakım kesimlerinin aşınma ve yıpranma nedeniyle kısıtlı kullanım ömrü olduğunu aktaran NASA, tasarlanacak bu araç ile yaklaşık 110 metre genişliğindeki uzay çöpünün yörüngede dolaşmasını engellemiş olacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu 40 yaşında

Uzay istasyonunun inşası, 1984’te önce dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından, sonrasında da bütçesiyle birlikte ABD Kongresi tarafından onaylandı. 1984 ile 1993 ortasında tasarlanan istasyonun farklı ögeleri ABD, Kanada, Japonya ve Avrupa ülkeleri tarafından 1980’li yılların sonlarına hakikat inşa edilmeye başlandı.

Lego seti üzere her modülü başka inşa edilen ISS, karmaşık robotik sistemler ve uzay giysili insanlarca uzayda bir ortaya getirildi.

1993’te tekrar tasarlanan istasyona Rusya da davet edildi. 15 ülkeden 5 uzay ajansının memleketler arası iştirakinde çalışmalarına devam edilen uzay istasyonunun birinci kısımları 1998’de kurulmaya başlandı. Bu periyotta tekrar kullanılabilen uzay araçları da ABD tarafından geliştirildi. İstasyonun ana inşası temelde 1998-2011 yıllarında tamamlandı.

Avrupa, ABD, Rusya, Kanada ve Japonya’nın “müşterek programı” olarak görülen UUİ, NASA’nın yanı sıra Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ve Kanada Uzay Ajansının (CSA) katkılarıyla oluşturuldu.

Uluslararası Uzay İstasyonu Programı, memleketler arası uçuş gruplarını, birden fazla fırlatma aracını, global olarak dağıtılmış fırlatma ve uçuş operasyonlarını, eğitim, mühendislik ve geliştirme tesislerini, bağlantı ağlarını ve milletlerarası bilimsel araştırma topluluklarını bir ortaya getiriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*