6 aylık kesinti sona erdi: Voyager 1 yine etkin

AA

1977 yılında, ABD Voyager programı kapsamında fırlatılan insansız uzay araçları Voyager 1 ve Voyager 2, şimdiye kadar Dünya’dan en uzağa seyahat yapan uydular olarak tarihe geçmişti.

Jüpiter ve Satürn’ü incelemek için tasarlanan Voyager araçlarının 5 yıl dayanması hedefleniyordu. Araçlar, planları ziyadesiyle aşarak yaklaşık 45 yıldır uzayda seyahat yapıyor.

Voyager 1 ile bağlantı kopmuştu

NASA’nın Voyager 1 sondası, Dünya’ya rastgele bir bilimsel ya da sistem verisi iletemiyordu.

1977 yılında fırlatılan 46 yaşındaki uzay aracı komutları alabiliyor, fakat sondanın bilgisayarlarında bir sorun yaşanıyordu.

Voyager 1 yine aktif

NASA’dan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Dünya’ya 24,1 milyar kilometre uzaklıkta bulunan Voyager 1’den nisanda tekrar anlaşılır sinyaller gelmeye başladı ve mayısta bilimsel data toplama vazifesine yönlendirildi.

Böylelikle NASA tarafından 1977’de fırlatılan uzay aracı, 6 aylık kesintinin akabinde tam olarak bilgi toplama faaliyetlerine tekrar başlamış oldu.

Arızalar tam giderilemedi

Voyager 1’deki teknik arızaların uzay aracının uçuş bilgi alt sistemindeki çipten kaynaklandığı belirtildi. Uzay aracı, olağan operasyonlarına geri dönmüş olsa da arızaların hala tam giderilemediği bildirildi.

Öte yandan, NASA, yanlış komut gönderip ilişkiyi kaybettiği Voyager 2 uzay aracından da sinyal almaya çalışıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*