Hipertansiyon: Belirtileri, Tedavisi ve Önlenmesi

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon, kalbin kanı pompalarken damarda oluşturduğu basıncın normal değerlerin üzerinde olması durumudur. Dünya genelinde yaklaşık 1,3 milyar insan yüksek tansiyon hastasıdır ve her yıl 9 milyonun üzerinde kişi hayatını kaybetmektedir. Yüksek tansiyonun etkili ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabildiği için “sessiz katil” olarak da adlandırılmaktadır.

Hipertansiyonun Etkileri ve Önemi

Hipertansiyonun Etkileri ve Önemi

Kandaki basıncın yükselmesiyle kalbin çalışmasının zorlandığı ve baskının beyin ve böbrekleri olumsuz etkilediği belirtilmektedir. Hipertansiyon, kalp, damar ve böbrek hastalıklarından ölüm oranını artıran ciddi bir durumdur. Türkiye’de her 3 yetişkinden biri tansiyon hastası olup, hipertansiyonun yaşla birlikte görülme sıklığının arttığı bilinmektedir.

Hipertansiyon: Belirtileri, Tedavisi ve Önlenmesi

  • Hipertansiyonun belirtileri arasında baş ağrısı, susuzluk, sık idrara çıkma ihtiyacı gibi durumlar yer almaktadır.
  • Stres, sigara ve alkol tüketimi, uyku bozuklukları gibi faktörler hipertansiyon riskini artırabilir.
  • Hipertansiyonun erken teşhisi için 18 yaş üzerindeki bireylerin yılda bir kez tansiyon ölçümü yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Hipertansiyonun Tedavisi ve Önlenmesi

Hipertansiyonun Tedavisi ve Önlenmesi

Hipertansiyon, hayat tarzı önlemleriyle kontrol altına alınabilir. Obezite, böbrek hastalıkları ve diyabet gibi durumlarla ilişkili olan yüksek tansiyonun önlenmesi için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve stresten uzak durma önemlidir. Ayrıca tuz tüketiminin azaltılması da hipertansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

  • Düzenli uyku, tansiyonun önlenmesi ve tedavisinde önemli bir etkendir.
  • Sarımsak, maydanoz ve limonun tansiyonu düşürdüğüne dair halk arasında yaygın bir inanç olsa da bilimsel çalışmalarla desteklenmemiştir.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Hipertansiyon: Belirtileri, Tedavisi ve Önlenmesi

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*