Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı Vakalarında Artış

Türkiye’de ilkbahar mevsiminin etkisini göstermesiyle birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vakalarında artış yaşanıyor. Gümüşhane’de yılın ilk vakasının görüldüğü belirtilirken, son olarak A.S. ve H.S. isimli bir karı koca da hastalığa yakalandı ve tedavi altına alındı.

Kelkit Vadisi En Riskli Bölge

Kelkit Vadisi En Riskli Bölge

Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Furkan Kurt, bölgenin içinde yer aldığı Kelkit Vadisi’nin KKKA hastalığı açısından en riskli bölge olduğunu vurguladı. Kelkit Vadisi’nde yaşayan insanların daha dikkatli olmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı Vakalarında Artış

Uzman Dr. Kurt, son günlerde vaka artışları hakkında şu bilgileri verdi: “Hastanemize çok fazla kene ısırığı sonrası başvuru olmakta ama şu ana kadar tanısını koyduğumuz 3 hastamız oldu. Hastalar genellikle ateş, baş, kas ve eklem ağrısı, bulantı, kusma ve ishal gibi şikayetlerle başvuruyorlar. Hastalar daha geç başvurursa şikayetler kanamalarla seyredebilir ve hayati risk oluşturabilir.”

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı Vakalarında Artış

Dr. Kurt ayrıca, KKKA hastalığının kanıtlanmış bir tedavisi olmadığını belirterek, hastalıktan korunmanın önemine vurgu yaptı. Vatandaşlara kene ısırıklarına karşı tedbirli olmaları, riskli bölgelerde dikkatli olmaları ve kene ile temas durumunda sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerektiğini hatırlattı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*