2019 Yılı Uluslararası Periyodik Tablo Yılı Olarak Kabul Edildi

2019 Yılı Uluslararası Periyodik Tablo Yılı Olarak Kabul Edildi. Birleşmiş Milletler, 2019 yılını Uluslararası Periyodik Tablo (IYPT 2019) yılı olarak belirledi. Birleşmiş Milletler, kimyanın sürdürülebilir kalkınmayı nasıl teşvik ettiğinin ve enerji, eğitim, tarım ve sağlık alanlarındaki küresel zorluklara çözümler sağladığı konusunda küresel farkındalık yarattığının önemini kabul etti.

2019 Yılında, UNESCO, bilim dernekleri ve birlikler, eğitim ve araştırma kurumları, teknoloji platformları ve vb. bir çok kurum ve kuruluş çeşitli etkinliklerde bulunacak.


2019 Yılı, Dmitry Mendeleev‘in tabloyu ilk olarak ortaya çıkarmasının 150. yıldönümü ile örtüşecek. Ayrıca, 350 yıl önce fosforun bulunması, Antoine Lavoisier’in 1789’da 33 elementi sınıflandırması ve 190 yıl önce Johann Wolfgang Döbereiner tarafından geliştirilen üçlü yasanın formülasyonu da dahil olmak üzere kimya tarihinin başka birçok kilometre taşı ile 2019 yılı örtüşecek.

2019’u periyodik tablo yılı olarak kutlama önerisi, Avrupa Kimyasal ve Moleküler Bilimler Derneği (EuCheMS) de dahil olmak üzere çeşitli kuruluşlar tarafından’da desteklendi ve 100. kuruluş yılı ilede çakışan Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği (Iupac) tarafından ilan edildi. Iupac, bu yıl yapılacak etkinliklerle kimya ile ilgili küresel farkındalığın artacağını ve periyodik tablonun ‘küresel toplumun kültürel, ekonomik ve siyasi yönlerini ortak bir dil aracılığıyla bağlamanın merkezi’ olduğunu söyledi.

Kaynak : Chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: