Araştırmacılar, Sualtı Canlılarından Esinlenerek Toksin İçermeyen Yapışkan Sistemi Geliştirdi

Araştırmacılar, Sualtı Canlılarından Esinlenerek Toksin İçermeyen Yapışkan Sistemi Geliştirdi. Purdue Üniversitesi araştırmacıları, sualtı canlılarından geliştirilen benzersiz, toksin içermeyen yapışkan bir madde geliştirdiler.

Araştırma ekibinden Amelia Putnam, “Toksinlere olan günlük maruziyetimizi azaltabilmek istiyoruz ve bu tür materyal geliştirme, sürdürülebilirlikte devasa bir sıçramaya yol açabilir” diyor.

Purdue ekibinin yapıştırıcısı su altı canlılarından ilham alır ve kontrplak ve lif levha gibi kompozit ağaç ürünlerinin üretiminde kullanılan ve bazı kanser türlerine bağlı olan yaygın yapıştırıcıların ana bileşeni formaldehiti içermez. Bu malzemeler ev ve mobilya yapımında yaygındır.

Çevre Koruma Ajansı, bu ürünlerden ne kadar formaldehit salınabileceğine dair sınırlamalar koymak için ek düzenlemeler yapmak için çalışıyor.

Putnam, “Yapıştırıcılarımız denizlerde bulunan canlıların bir kısmını taklit ediyor ve şu anda karşı karşıya olduğumuz iki sorunu çözebiliyor olabilir, daha az toksik malzeme kullanarak bağlar oluşturabilir ve bozunabilirlik gibi gelişmiş fonksiyonlara sahip olabilir. Çalışmamızda deniz midyelerinin kendilerini kayalara nasıl yapıştıracağını öğrenerek ilerleme kaydettik,” diyor.

Araştırmacılar yapışkanın farklı sentetik versiyonlarını da üretmeye çalışıyorlar.

Purdue ekibinin yapıştırıcısı ayrıca, gıda ambalajı için de kullanılabilir, burada yapıştırıcı, şu an kullanılan yapıştırıcılara karşı etkili bir toksik olmayan alternatif sağlar.

Kaynak : phys

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s