Biyomedikal Literatüründeki 35.000 Makalenin Geri Çekilmesi Gerekebilir

Biyomedikal Literatüründeki 35.000 Makalenin Geri Çekilmesi Gerekebilir. Biyomedikal literatüründe yapılan yeni bir analize göre, uygunsuz görüntü çoğaltması nedeniyle 35.000 kadar makalenin geri çekilmesi gerekebilir. 2009–2016 yılları arasında Molecular and Cellular Biology (MCB) ‘ye sunulan 960 makaleye bakılmış ve bunların % 6.1’ inin uygunsuz şekilde çoğaltılmış görüntüler içerdiğini bulmuştur. Bunların % 10’u MCB’den geri çekilmiştir. Ayrıca 40 biyomedikal dergide değerlendirilmiş ve % 4’ü uygunsuz şekilde çoğaltılmış görüntülere sahip olduğu tespit edilmiştir.

San Francisco’da uBiome’ın kurucu yazarı Elisabeth Bik, “ Taranması gereken daha çok litaratür var, bunlar daha çok az bir kısmı, her şeyin düzeltilmesi ve kasten yanlış yönlendirme yapan grupları veya bireyleri tanımlamamız çok önemli” diyor.

2002’den beri biyomedikal literatürde görüntü manipülasyonu üzerinde çalışmış olan danışmanlık şirketi Image Data Integrity’den Mike Rossner, “Çoğu derginin intihal için tarama protokolleri varken, çoğu derginin ise görüntü tarama programları yok” diyor.

Analiz ayrıca, özel bir tarama programının uygulanmasından sonra MCB’de yayınlanan makalelerde, belirlenen uygunsuz görüntülerin sayısında önemli bir düşüş görüldü. Rossner, intihal analizin tarama programlarının uygulanmasının artık yaygın şekilde kullanılması gerektiğine inanıyor.

Kaynak : chemistryworld

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s