Grafen Elde Etmek İçin Yeni Yöntem “Basınçlı Yıkama”

Grafen Elde Etmek İçin Yeni Yöntem “Basınçlı Yıkama”. Endüstriyel olarak faydalı olabilecek grafen gibi birkaç ve tek katmanlı malzemelerin fiyat ve tekrarlanabilirlik bakımından ölçeklenebilir olması gerekir.

Francesco Bonaccorso ve İtalyan Institute of Technology’den bilim insanları, yüksek basınçlı ıslak-jet-frezeleme işlemi ile grafit gibi malzemelerin katmanlarını dizayn etmeyi başardılar. Bir hidrolik mekanizma ve piston, çözücü içinde dağıtılmış dökme malzemenin bir karışımını beş farklı diskten geçirebilmek için 250 MPa’ya kadar basınç üretmektedir. Diskler birbiriyle bağlantılıdır ve çarpışan jet akışları küçük ayarlanabilir delikler (0,3–0,1 mm çapında) oluşturur. Benzer çalışmalar, ilaçları veya boyaları toz haline getirmek için endüstride zaten kullanılmaktadır.

Buradaki en büyük avantaj, diğer yöntemlerle yapmak için saatler alacak yüksek kaliteli 2D kristaller üretmenin, sadece birkaç dakika sürmesidir. Bu yöntem ile 1 g malzeme elde etmek 3 dakikadan daha kısa sürer. Ortaya çıkan 2D kristallerin dispersiyonlarının, inkjet baskı için ve bir saflaştırma adımına ihtiyaç duymadan pil anotlarında kullanılabilir olduğu belirtilmektedir.

Kaynak : chemistryworld

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s