Nanomateryaller İçin İki Veri Tabanı Geliyor

Nanomateryaller İçin İki Veri Tabanı Geliyor. EUON (European Union Observatory for Nanomaterials) nano materyallerin etkilerine yönelik iki yeni web içeriği oluşturdu. Hayat kalitesini geliştirme ve endüstriyel rekabete katkı sağlama açısından potansiyele sahip nano materyallerin, insan sağlığına veya çevre üzerine olası riskleri, nano materyal ve spesifik kullanım ile ilgili. Bu nedenle nano materyaller, uygun bilginin kullanılarak, durum bazında bir risk değerlendirilmesi yapılmasını gerekli kılıyor. Diğer taraftan, Avrupa Komisyonu bir sektörde nano materyal olan bir materyalin, diğer sektörde kullanıldığında da aynı muameleyi görmesini hedefliyor.

Bu kapsamda geliştiren içerikteki bilgiler, nano materyallerin AB mevzuatları altında düzenlenmiş bilgilerini içermekte. REACH Tüzüğü kapsamında AB’de üretilen veya, pazara sunulan maddelerin tek başına, karışımlar ya da eşyalar içindeki kullanımlarına nano-kriterleri uygulanabiliyor. Nano materyallere özel bir atıf yapılmamış olsa da REACH’te “madde” tanımına uygun gereklilikleri yerine getirmesi gerekiyor.

European Union Observatory for Nanomaterials Hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız : https://euon.echa.europa.eu/

Kaynak : İMMİB

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s