Avrupa Tek Kullanımlık Plastiklere Savaş Açtı

Avrupa Tek Kullanımlık Plastiklere Savaş Açtı. Avrupa Komisyonu, Avrupa’nın plajlarında ve denizlerinde en çok bulunan 10 tek kullanımlık plastik ürünü yasaklayan veya kısıtlayan yeni bir yasa önerdi.

AB’nin yasak listesindeki ürünler arasında pamuklu çubuk sopaları, plastik çatal bıçaklar, tabaklar, içecek karıştırıcıları ve balonların çubukları yer alıyor. Artık bu ürünlerin daha sürdürülebilir malzemelerle yapılmaları gerekecek. Avrupa Komisyonu, balıkçılık araçlarıyla birlikte, hedeflenen ürünlerin tüm deniz çöplerinin % 70’ine neden olduğunu belirtmekte.

Yasa, kirliliği azaltmak için tek kullanımlık plastik malzemeyi yasaklayacak veya sınırlandıracaktır.

Yasaya göre, plastik üreticileri atık yönetimi ve temizlik maliyetlerini karşılamaya yardımcı olacak ve çöp farkındalığının olmasını teşvik edecekler. Örneğin olta takımı üreticileri, liman yetkilileri tarafından toplanan atıklar için ödeme yapmak zorunda kalacaklar. Avrupa Komisyonu, endüstriye daha az kirletici, alternatif ürünler üretmelerine yönelik teşvikler sunacağını açıkladı.

Avrupa Komisyonunun sürdürülebilir kalkınmadan sorumlu başkan yardımcısı olan Frans Timmermans, “Avrupalıların bu sorunu çözmek için birlikte hareket etmeleri gerekiyor, çünkü plastik atık havaya, toprağımıza, okyanuslarımıza ve yiyeceklerimize bulaşıyor” diyor.

Avrupa’nın önde gelen plastik sanayi derneği PlasticsEurope, teklif ile ilgili. “Plastik ürün yasakları çözüm değildir” diyor. Dernek alternatiflerin daha sürdürülebilir olmayabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. PlasticEurope problemin atık yönetim altyapısının eksikliği ve uygunsuz çöp davranışları olduğunu iddia ediyor.

Ancak önerilen yasa, Avrupa Çevre Bürosu da dahil olmak üzere çevre örgütleri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Kaynak : ACS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s