TOBB, Nükleer Sektörde Kalite Yönetimi Semineri Düzenliyor

TOBB, Nükleer Sektörde Kalite Yönetimi Semineri Düzenliyor. Ülkemizde nükleer santraller kurulması ve santrallerin kurulum aşamasında yerli katkının artırılması hedefi ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonunda çalışmalar sürdürülmektedir.

Bu çalışmalar kapsamında Türk firmalarının nükleer sektörde kullanılan kalite yönetim sistemi, standartlar ve nükleer güvenlik kültürü konularında bilgi sahibi olması büyük önem arz etmektedir.

Bu amaçla; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Ankara Sanayi Odası öncülüğünde ve İstanbul, Kocaeli ve Adana Sanayi Odalarımız koordinatörlüğünde yürütülen Nükleer Sanayi Kümelenmesi (NÜKSAK) ile JAIF&JICC (Japan Atomic Industrial Forum & Japan International Cooperation Center) işbirliği içinde bir seminer düzenlenecektir.

Ülkemizde hızlanarak yürütülmekte olan nükleer santral projelerine ve yerlileştirme çalışmalarına hazırlık olması amacıyla yapılan bu seminerde, Japonya’dan gelen uzmanlar ve Türkiye’de yerlileşme konusunda çalışmaları yürüten kurumlarımız tarafından;

– Ülkemizde planlanan Nükleer Güç Santralleri kapsamında yapılan hazırlık çalışmaları ve gelişmeler,
– Ankara Sanayi Odası öncülüğünde ve İstanbul, Kocaeli ve Adana Sanayi Odalarımız koordinatörlüğünde yürütülen – – Nükleer Sanayi Kümelenmesi (NÜKSAK) çalışmaları ve fırsatlar,
– Nükleer Güç Santrallerinde kullanılacak yapı, sistem, bileşen ve ekipmanlar,
– Nükleer endüstride gerekli kalite yönetim sistemi (QMS) ve endüstriyel standartlar,
– Yerelleştirmeye ilişkin Japon deneyimleri ve vaka analizlerinin paylaşımı,
– Sinop Projesinde tedarik zinciri ile ilgili kalite ve güvenlik kültürü gereksinimleri
konularında sunumlar ve bilgi paylaşımları olacaktır.

Ülkemizde yürütülen Nükleer Santral Projelerinde ürün ve tedarik zincirine katılım konusunda ilgi gösteren firmalarımızın bu bilgilendirme ve işbirliği ağı oluşturma fırsatını değerlendirmeleri önem arz etmektedir.

Katılım, organizasyonun düzenlendiği salonların kapasitesine göre sınırlı sayıda olacaktır.
Kayıtların kesin katılım durumuna göre yapılması önemle rica olunur.
Çalıştay ücretsizdir.
Japonca ve/veya İngilizce – Türkçe simultane tercüme hizmeti sağlanacaktır.
Program ve detay bilgiler aşağıdaki eklerde verilmiştir.

Ülkemizde Yürütülen Nükleer Santral Projeleri ve Hedefler

12 Mayıs 2010 tarihinde Rusya Federasyonu ile imzalanan hükümetlerarası anlaşma kapsamında, Mersin-Akkuyu sahasında, her biri 1200 MWe gücünde (toplam kurulu güç 4800 MWe / minimum işletme ömrü 60 yıl), 4 adet VVER-1200 tipi reaktör kurulması için çalışmalar yürütülmektedir.

Ülkemizin ikinci nükleer santrali için ise 3 Mayıs 2013 tarihinde Japonya ile hükümetlerarası anlaşma imzalanmıştır. Japonya ile yapılan anlaşma uyarınca Sinop-İnceburun sahasında, her biri 1120 MWe gücünde (toplam kurulu güç 4480 MWe / minimum işletme ömrü 60 yıl), 4 adet Fransız-Japon ortak tasarımı ATMEA-1 tipi reaktör kurulması planlanmaktadır.

Akkuyu ve Sinop Projelerine ilaveten, 3. bir nükleer santralin inşaatına başlanabilmesi amacıyla yer seçim çalışmaları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından sürdürülmektedir.

Ülkemizde kazanılan tecrübe, uzun vadede dünyadaki diğer nükleer santral projelerinde de yerli şirketlerinin tedarikçi olabilmelerine zemin hazırlayacaktır.

Yaklaşık 550 bin parçadan oluşan nükleer santraller inşaat, elektrik-elektronik ve makine imalat sanayi altında faaliyet gösteren pek çok sektöre iş imkânı sunması ile yerli sanayiye dinamizm kazandıracak, kalifiye personele ihtiyaç duyan yeni istihdam alanları ortaya çıkacaktır.

Başlangıç : 24 OCAK 2018, 12:00
Bitiş :  25 OCAK 2018, 18:00
TOBB İkiz Kuleler
MNOP Sosyal Tesisler 1-2-3 Nolu Salon
Ankara – TÜRKİYE

Seminer Programı :

https://indico.cern.ch/event/689913/attachments/1579011/2497724/Seminer_Programi-20180110.pdf

Daha fazla bilgi için : https://indico.cern.ch/event/689913/overview

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s