49.Uluslararası Kimya Olimpiyatları Bu Yıl Tayland’ta Yapılacak

49.Uluslararası Kimya Olimpiyatları Bu Yıl Tayland’ta Yapılacak. 49.Uluslararası Kimya Olimpiyatları bu yıl 6-15 Temmuz tarihleri arasında Tayland’ta yapılacak. 49.Uluslararası Kimya Olimpiyatları (IChO), dünyanın orta öğretim seviyesindeki en yetenekli kimya öğrencileri için bir yarışmadır. Ülkeler dört öğrenciden oluşan bir ekiple temsil edilir ve kimya bilgi ve becerilerini, laboratuarda beş saatlik bir pratik ve beş saatlik yazılı teorik sınavla test ederler.

Program, kimya problemlerinin bağımsız ve yaratıcı bir şekilde çözülmesi yoluyla öğrencilerin kimya ilgisini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda, kimyada uluslararası temasları, farklı uluslardan genç bilim insanları arasındaki dostlukları, öğrenciler arasında işbirliğini ve kimyada pedagojik ve bilimsel deneyimin değişimini ve gelişmesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Uluslararası Kimya Olimpiyatı fikri 1968’de Çekoslovakya’da geliştirildi. Uluslar arası temasların sayısını artırmak ve ülkeler arasında bilgi alışverişini geliştirmek amacıyla tasarlandı. Çekoslovak ulusal komitesi tarafından Romanya dışındaki tüm sosyalist ülkelere davetiyeler gönderildi. Bununla birlikte, Mayıs 1968’de Çekoslovakya ile Sovyetler Birliği arasındaki ilişkiler o kadar narin hale geldi ki yalnızca Polonya ve Macaristan ilk uluslararası yarışmaya katıldı.

İlk Uluslararası Kimya Olimpiyatı, 18-21 Haziran 1968 tarihleri ​​arasında Prag’da gerçekleşti.

Katılmakta olan üç ülkenin her biri altı öğrenciden oluşan bir ekip gönderdi ve dört teorik görev çözülecekti. İkinci kimya olimpiyatı 1969’da Polonya’da gerçekleşti ve Bulgaristan da katıldı. Her ekip beş öğrenciden oluşuyordu ve deneysel bir yarışma eklendi. Daha sonra alınan karar ile, daha fazla sosyalist ülkeyi gelecek yarışmalara davet etmeye ve öğrenci sayısını dört kişiye sınırlamaya karar verildi. 1970’teki üçüncü Olimpiyat Macar Demokratik Cumhuriyeti (GDR), Romanya ve Sovyetler Birliği ile birlikte yeni ülkeler olarak katıldı.

1971’de düzenlenen bir Olimpiyat yoktu, bir sonraki organizasyonun organizatörü ve evsahibi üzerinde anlaşmaya varılamadı. Bu önümüzdeki üç yıl için, Sovyetler Birliği 1972’de, 1973′ Bulgaristan ve 1974’te Romanya olması konusunda diplomatik olarak anlaşma sağlanarak çözüldü. 1972, Uluslararası Kimya Olimpiyatı için ön hazırlık çalışmalarının ilk kez yapıldığı yıl oldu. Ayrıca davetiyelerin Vietnam, Moğolistan ve Küba’ya gönderilmesi önerildi. Maalesef bu davetiyeler gönderilmedi.

1974’te Romanya, İsveç ve Yugoslavya’yı Bükreş’te Olimpiyata davet etti ve Almanya gözlemcileri gönderdi. Almanya Federal Cumhuriyeti, gözlemci bulunan ilk NATO ülkesiydi ve bu yalnızca hükümetinin Doğu’da sözleşmeleri olması nedeniyle katılıyordu. Böylece, 1975 yılında Batı Almanya, Avusturya ve Belçika da Uluslararası Kimya Olimpiyatı’na katıldı.

Sosyalist olmayan bir ülkedeki ilk Olimpiyat, 1980’de Avusturya’nın Linz kentinde gerçekleşti. Buna rağmen Sovyetler Birliği katılmadı. O tarihten bu yana katılımcı ülkeler sayısı istikrarlı bir şekilde arttı. 1980’de sadece 13 ülke katıldı ancak bu sayı Frankfurt / Main’deki 1984 Olimpiyat Oyunları’nda 21’e yükseldi. Demir Perde’nin yıkılması ve 1990’ların başında Sovyetler Birliği’nin bağımsız devletlere bölünmesiyle, katılımcı sayısı tekrar arttı. Buna ek olarak, Asya ve Latin Amerika ülkelerinin artan ilgisi, katılımcı sayısını arttırdı. 1998 yılında toplam 47 ülke katıldı. Halen yaklaşık 80 ülke Uluslararası Kimya Olimpiyatı’na katılmaktadır.

 

Tüm detaylı bilgiler için : https://icho2017.sc.mahidol.ac.th/index.php

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s