Antimikrobiyal Direnişle Mücadele İçin Yeni Kaynak “Akçaağaç”

Antimikrobiyal Direnişle Mücadele İçin Yeni Kaynak “Akçaağaç”. Akçaağaç şurubu ile elde edilen fenol açısından zengin bir karışım, antibakteriyel ilaçların daha küçük dozlarda kullanılmasını ve yüksek dozlar ile aynı sonuçların elde edilmesi sağlayabilir.

Antibiyotik direnci önemli bir problem oluşturmaktadır. Natalie Tufenkji, doğal ürünlerin anti bakteriyel özelliklerini keşfederek McGill Üniversitesi’ndeki çalışmalarıyla akçaağaç şurubu ile elde edilen fenol karışımının antibiyotik etkinliğini arttırdığını ve % 90 daha düşük bir dozla aynı bakteri öldürme sonuçlarını elde ettiğini keşfetti. Fenolik karışım, hem antimikrobiyal ilaçların bakteriyel alımını arttırdı hem de bileşikleri membranlarından salınımlarını engelledi.

Bu etkiler in vivo da geçerlidir, çünkü enfekte meyve sinekleri ve güve larvaları, antibiyotiklere kıyasla hem antibiyotik hem de şurup ekstresi verildiğinde günlerce daha uzun yaşadı.

Fenolik öz, biyoaktif olduğu bilinen bileşikleri ( gallik asit, katekol, katekaldehit ve syringaldehit’i ) kapsar. Ancak Tufenkje ve ekibi sentetik bir şurup özü yaratmaya çalışırken, yapının gerçekten daha az güçlü olduğunu buldu. Tufenkje ” Bu karışımın içinde henüz keşfedilmediğimiz bir şey olduğunu, aynı potensiyeli elde etmek için sentetik karışımımıza dahil etmemiz gereken kimyasal yapılar olduğunu” söyledi. “Bu nedenle hala yapılacak çok iş var”.
Tufenkji, çalışmalarını San Francisco’daki American Chemical Society toplantısında sundu.

Kaynak : chemistryworld

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s