Nanotüpler, Kevlar Zırhını Daha Akıllı ve Dirençli Hale Getiriyor

Nanotüpler, Kevlar Zırhını Daha Akıllı ve Dirençli Hale Getiriyor. Çinli bilim adamları karbon nanotüpleri ve darbelere karşı duyarlı polimerler kullanarak gelişmiş balistik ve bıçaklama direncine sahip akıllı bir Kevlar kompoziti yarattılar. Bu materyalden yapılmış vücut zırhı, darbelerin yerini ve kuvvetini algılayabilir ve delinince onu tespit edebilir.

Esnek, hafif ve dayanıklı olan Kevlar, yıllardır kişisel zırhın ana unsurlarından biridir. Mükemmel bıçaklanma ve kesme direncine sahiptir, polislerin en çok kullandığı koruyucu giysilerin başında gelmektedirler.

Kevlar’ın esnekliği ile ilgili en büyük sorun, bir mermiyi durduğunda, enerji hala darbeye neden olan etki noktasından kullanıcıya doğrudan aktarıyor. Kevlar, askeri uygulamalarda yüksek hızlı tüfek atışlarına dayanamıyor, çarpma etkisini daha geniş bir alana yaymak için genellikle ağır çelik veya seramik plakalarla birleştiriliyorlar.

Wanquan Jiang ve Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki meslektaşları, daha önce uygulanan gerginlik ile sertleşen birkaç polimer geliştirmişti. Kevlar’ın bu tür malzeme ile bir bileşimi esnek olabilir, ancak darbeden sonra katılaşır.

Jiang, “Kevlar kumaşına, mekanik performansı arttırılmış yeni bir esnek gövde zırh özelliği vermek için bir sertleştirici polimer geliştirdik” diyor.

Karbon nanotüpleri, malzemeye mükemmel kuvvet algılama yeteneği veren kompozit malzemeye dahil ettik.’ Karbon nanotüpleri, dokunmatik ekranın çalışma biçimine benzer şekilde, kumaşın darbeleri algılamasını sağlayan bileşik içinde iletken bir ağ oluşturdu. Sonuç, darbelerin yerini ve kuvvetini algılama yeteneğiyle ve hatta delinse bile Kevlar’dan % 90 daha fazla balistik koruma ve % 50 daha fazla bıçaklama direnci sunan akıllı bir kumaş oldu.

ABD, Michigan Teknoloji Üniversitesi’ndeki Jaroslaw Drelich, bu tür malzemelerin askeri ve kolluk kuvvetlerine faydalı olabileceğini düşünüyor. “İletken karbon nanotüpleri eklemek çok zekice bir çözüm ve dünya üzerindeki birçok AR-GE nerkezinin dikkatini çekmeli” diyor.

Kaynak : chemistryworld

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s