Kimya Sektörünün En Hızlı Büyüyen Alanı “OLED” Teknolojisi

Kimya Sektörünün En Hızlı Büyüyen Alanı “OLED” Teknolojisi. Organik ışık yayan diyot (OLED) ekran üreticileri arasında hızla artan kapasite genişlemesinin cesareti ile ekran hammaddeleri tedarikçileride kendi yatırımlarıyla sektörde hızla ilerliyorlar.

Universal Display, Barberton, Ohio’daki PPG Industries’in fabrikasında fosforlu OLED emitörleri üretim kapasitesini ikiye katlamak için 15 milyon dolar harcayacak. PPG, 2000 yılından beri New Jersey merkezli Universal’e imalat hizmetleri vermektedir. Barberton tesisi, temiz bir oda ile donatılmış olup, iridyum metal kompleksi özellikli organometalik emitör moleküllerini üretmektedir.

Ayrıca, Samsung’a ait Novaled, Almanya’nın Dresden şehrinde 21 milyon $ ‘lık bir Ar-Ge tesisi ve şirket merkezi kurmaya başladı. Novaled, materyallerinin (organik katkı maddeleri) dünyanın birçok OLED ekranında bulunduğunu iddia ediyor.
Idemitsu Kosan, İsviçre’de Idemitsu’nun birlikte çalıştığı BASF araştırmacılarını istihdam edecek bir OLED kimyasalları AR-GE merkezi kuruyor. Japon şirket, mavi emitör teknolojinin lideri.

Ayrıca İsviçre’de BASF, Rolic ekran malzemeleri tedarikçisini satın aldı. 110 kişiyi istihdam eden Rolic, BASF’in talepleri doğrultusunda OLED ekranlar ve sıvı kristal ekranlar (LCD’ler) üretiminde kullanılan fotoelement materyalleri ve filmlerinde teknoloji lideri.

OLED ekranlar LCD’ler kadar ticari açıdan önemli olmasa da, pazar son yıllarda telefonlar ve televizyonlar için hızla büyümektedir. Danışmanlık firması IHS Technology’de kıdemli bir analist olan Tadashi Uno, akıllı telefonlarda kullanılan OLED ekranların 2019 yılına kadar 10 milyon m2’yi aşarak 2015’teki seviyesinin dört katı kadar olmasını bekliyor.

Uno, büyümenin bir yıldan diğerine tahmin edilmesinin zor olduğunu belirtiyor. Aslında çok şey, Apple’ın gelecek nesil iPhone’lar için OLED teknolojisini benimsemesine bağlı.

Bununla birlikte, ekran üreticileri hızlı bir şekilde büyüyor. LG Display geçen ay OLED ekran üretimini artırmak için bu yıl 4.3 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. Bu arada, Samsung Display, OLED ekran tesislerine 4 milyar dolardan fazla yatırım yapıyor.

Kaynak : ACS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s