Gökbilimciler, Jüpiter’in Uydusu Europa’da Hidrojen Yoğunluğunu İlk Kez Tespit Ettiler

d96b1 gc3b6kbilimciler jc3bcpiterin uydusu europada hidrojen yoc49funluc49funu c4b0lk kez tespit ettiler.
d96b1 gc3b6kbilimciler jc3bcpiterin uydusu europada hidrojen yoc49funluc49funu c4b0lk kez tespit ettiler.

Gökbilimciler, Jüpiter’in Uydusu Europa’da Hidrojen Yoğunluğunu İlk Kez Tespit Ettiler. Gökbilimciler, Hubble Uzay Teleskobunu (HST) kullanarak Jüpiter’in uydusu Europa etrafında bir atomik hidrojen korona ( Korona, bir iletkenin elektrik alan şiddeti veya yüzeysel alan şiddeti kendisini çeviren gazın delinme dayanımını aştığında meydana gelen kısmi boşalmadır. Meydana gelen bu kısmi boşalmalar (korona) geçici veya sürekli nitelikte olabilmektedir. ) buldular. Europa’nın ince atmosferi konusundaki anlayışımızı geliştirebilecek olan keşif, 13 Ocak’ta Astronomical Journal’da yayınlandı.

Europa, çoğunlukla moleküler oksijen içeren ince bir atmosfere sahiptir ve bu da manyetosferik oksijen iyonlarını etkileyerek ayın yüzey buzunun püskürtülmesi ve radyolizini meydana getirir. Moleküler oksijen Europa atmosferinin en yoğun bileşeni iken, yüzey püskürtme de moleküler oksijene benzer oranlarda su ve moleküler hidrojen üretir. Bununla birlikte, sadece yoğunlaşmayan moleküler oksijenin yüzeye yakın bir atmosferi oluşturduğu bilinirken, su gibi diğer püskürtme ürünleri yüzey teması üzerine donar veya moleküler hidrojen durumunda olduğu gibi aya ait yerçekiminden hızlı bir şekilde kaçar.

Europa’nın atmosferinin doğası üzerine daha fazla bilgi edinmek için, İsveç’teki Stockholm’daki Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nden Lorenz Roth tarafından yönetilen bir gökbilim ekibi Aralık 2014 ile Mart 2015 arasında HST ile ultraviyole ışıkta bu ayı gözlemledi. Ultraviyole ışının çoğunun atmosfere sızması gerçeğinden hareketle, bu tür gözlemler zemin teleskoplarıyla mümkün değildir ve Hubble gibi uzay gözlemevleri tarafından gerçekleştirilmelidir.

HST ‘den yararlanarak yapılan uzak ultraviyole gözlemleri, Jüpiter’in altı geçişi sırasında Europa’nın görüntüsünü elde etmelerini sağladı ve su buharı kaynaklı lokalize sinyalleri saptamaya odaklandı. Bununla birlikte, bu gözlemlerin sonuçları beklenenden daha umut vericiydi.

Lorenz, “Gözlemin temel amacı, ultraviyole hidrojen emisyonunda su buharı ile ilgili yerel sinyaller bulabilmekti” dedi. Lorenz, Phys.org’a verdiği demeçte “Genişletilmiş ve homojen bir hidrojen bulutu bulduk” dedi.

Yeni araştırma, Europa’nın önceki atmosferde tahmin edilen küresel atmosferinde hidrojenin bolluğunu teyit ediyor. Özellikle, bilim adamları, Jüpiter’in Lyman-alfa gün ışığının atmosferik absorpsiyonunu, transit süresince Europa’nın uzantısı üzerinde kısıtlayan görüntüleri analiz ettiler. Ayın uzatılmış koronasındaki atomik hidrojenin bolluğunu sınırlandırmayı ve bulut aktiviteden yerel su buharı bolluklarının üst sınırlarını türetmeyi başardılar.

Araştırmacılar, küresel olarak bol miktarda hidrojeni türettiyse de hidrojen koronasının zamanla veya yere göre değişip değişmediğini henüz teyit edemezler. Elde edilen koronal hidrojen yoğunluğunun yaklaşık yüzde 20’sindeki belirsizlik, arka plan gün ışığının yerinde olan alansal profilindeki farklılıklara dayanmaktadır.

Altı ziyaret için belirlenen yoğunluklar ortalama 1.85 × 103 cm-3 civarında ve yaklaşık yüzde 20 oranında değişmekte ve elde edilen belirsizlikleri aşmaktadır, bu da hidrojen koronanın özünde değişkenlik olduğunu göstermektedir.

Ekip, “yoğunluk değişkenliğinin, manyetik ortamdaki veya orbital gerçek anomalinin değişikliklerindeki olası bağlantılarını araştırdık, ancak açık bir korelasyon bulamadık” dedi.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*