2017 Yeşil Kimya Ödülleri Sahiplerini Buldu

2017 Yeşil Kimya Ödülleri Sahiplerini Buldu. Yeşil Kimyanın 12 Prensibi, 20 yıl önce kimyagerler ve kimya mühendisleri için yazılan bir kılavuzdur. Bu prensipler, yeni kimyasallar ve kimyasal süreçler geliştirmek ve var olanları yeniden canlandırmak, böylece çevre dostu ve ekonomik açıdan yararlı işlevler elde edilmesi için fikir verirler.

Geliştirilen beş teknoloji 2017 Yeşil Kimya Yarışması Ödüllerinin sahibi oldu.

Merck, Dow Chemical, Koehler, Amgen, Bachem, UniEnergy Technologies ve University of Pennsylvania’dan kimya profesörü Eric J. Schelter, 12 Haziran Pazartesi günü Washington DC ‘daki National Academy of Sciences’da düzenlenen bir törenle onurlandırılacaklar.

Yeşil Kimya Ödülleri, kimyasal şirketleri ve akademik araştırmacıları kimyasal süreçleri ve ürünleri iyileştirmeye teşvik ediyor.

Ayrıca insan sağlığı ve çevresel faydaları ile yenilikçi teknolojileri geliştirme konusundaki başarılarını tanıtma fırsatı sağlayor. Bu faydalar, kimyasal ürünlerin toksikliğini azaltmak, tehlikeli maddelerin kullanımını veya üretimini azaltmak, yenilenebilir bir hammadde sunmak, su veya enerjiden tasarruf sağlamak ve atıkların tehlikeli olmasa bile azaltılmasını içeriyor.

Ödül programı, Çevre Koruma Ajansı tarafından 1995 yılında, 1990 yılı Kirliliğin Önlenmesi Yasası hükümlerine göre belirlenen federal hedeflere ulaşmada kimyasal ürünlerin ve imalat süreçlerinin geliştirilmesi için rekabetçi bir çaba geliştirilmesi amacı ile kurulmuştur. Program, EPA’nın Yeşil Kimya Amerikan Kimya Topluluğu ve Yeşil Kimya Enstitüsü gibi endüstri, devlet, akademik ve diğer kuruluşlar tarafından desteklenmektedir.

Bu yılki kazananların arasında olan Merck, şu anda Evre III klinik çalışmalarda bulunan antiviral ilaç olan Letermovir’in aerodinamik bir sentezi geliştirdiği için Greener Synthetic Pathways Award‘ı kazandı. Yeni sentez, orijinal sentezle karşılaştırıldığında, ürünün miktarı başına kullanılan hammaddenin sürdürülebilirlik ölçüsü olan proses kütle yoğunluğunu % 73 oranında azaltıyor.

Dow ve Koehler, kaplamaların değişen kırılma indeksinden yararlanarak bir görüntü oluşturan ve baskı esnasında çökmekte olan hava cepleri yaratmak için kağıda bir polimer kaplaması kullanan yeni bir teknoloji geliştridikleri için Designing Greener Chemicals Award‘ı ortaklaşa kazandı. Bu fiziksel süreç, basım makbuzları için kullanılan termal kağıt üretiminde kimyasal boyalar ve görüntü geliştiricilerde kullanılan bisfenol A‘nın yerini alır.

Amgen ve Bachem, böbrek hastalığı olan hastalarda tiroid bezinin kontrol aktivitesine yardımcı olmak için kalsiyum inhibitörü olan Etelcalcetide’yi iyileştirmek için geliştirilmiş bir peptit üretim teknolojisi geliştirdikleri için Greener Reaction Conditions Award‘ı almaya hak kazandılar. Yeni proses, solvent ve su kullanımını büyük ölçüde keserken, daha az zamanda daha fazla peptid üretiyor.

Amgen ve Bachem, tiroid ilaçları Etelcalcetide için geliştirilmiş bir peptid üretim teknolojisi geliştirmek üzere bir araya geldiler.

UniEnergy Technologies, enerji depolaması için vanadyum bazlı bir redoks akışlı pil tasarımı ile Small Business Award‘a layık görüldü. Yeni bataryanın, önceki batarya teknolojisine göre daha küçük olmasına ve daha az miktarda kimyasal kullanmasına rağmen enerji yoğunluğu iki kat daha fazladır.

Schelter, tüketici aydınlatması ve elektroniğinin geri dönüşümü sırasında nadir toprak metalleri karışımlarını ayırmak için özel ligandlar kullanan bir süreç geliştirdiği için Academic Award‘a sahip oldu. Bilim adamları, bu yaklaşımın nadir toprak metallerinin geri dönüşümü sırasında oluşan enerji kullanımını ve atığı azaltmasını ve yeni nadir toprak metal madenciliğini en aza indirgemesine yardımcı olmasını bekliyor.

Princeton Üniversitesi’nden Paul J. Chirik “Yeşil Kimya Yarışması Ödülleri, sürdürülebilir kimyanın önemini ve bir dizi disiplin üzerindeki etkisini vurguluyor”. “Birçok kazanan arasında göze çarpan özellikler, yeşil kimya ile genellikle daha iyi bir ürün veya maliyet tasarrufu sağlamasının yanı sıra bunları gerçekleştirirken bilimsel performansta azalma ve maliyetlerde bir artma olmuyor” diyor.

Kaynak : ACS


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: