Bilim Adamları, Grafen Üretiminde Atılım Yapmaya Hazırlanıyor

Bilim Adamları, Grafen Üretiminde Atılım Yapmaya Hazırlanıyor. Almanya’daki kimyagerler, ilk kez grafitten hatasız grafen oluşturdu.
Tek bir karbon atomu tabakasından oluşan grafen, ortaya çıkan teknolojilerin geniş bir yelpazesinde kullanılma potansiyeline sahiptir. Grafen’in yarıiletken endüstrisindeki kullanımı, sentez sırasında halihazırda yaratılan kusurların büyüklüğü, alanı ve sayısından negatif şekilde etkilenir.

Erlangen-Nürnberg Üniversitesi‘nden Profesör Andreas Hirsch, “Bu keşif, indirgeyici grafen sentezi konusunda uluslararası alanda uzman kişiler için geçerli bir gelişmedir. bundan sonra bu bulguyu temel alarak, ıslak kimyasal eksfoliyasyon kullanılarak üretilen bu tür grafenlerin uygulamaları açısından büyük gelişmeler bekleyebiliriz. Yarıiletken veya sensör teknolojisinin geleceği için bu çok önemlidir” diyor.

Ekip, üretim sırasında benzonitril kullanmanın, grafitten arındırılmış grafene izin verdiğini keşfetti. Bu düşük maliyetli ve verimli işlem, aynı zamanda, ortaklanmamış elektronların sentez sırasında kontrol edilmesini sağlar, bu da belirli elektronik özelliklerin ayarlanabileceği anlamına gelir.

Grafen genelde grafitin kimyasal olarak pul pul dökülmesi ile üretilir, (metal iyonlarının grafit içine gömüldüğü bir süreç ), böylece bir ara bileşik oluşturur. Daha sonra stabilize edilmiş grafen çözücüden ayrılır ve yeniden oksitlenir. Bu işlem sırasında, karbon atomlarının hidrasyonu ve oksidasyonu ile kusurlar oluşabilir, benzonitril ilavesi bunu engeller.

Reaksiyon sırasında oluşan indirgenmiş benzonitril molekülü, oksijen veya su ile temas etmezse kırmızıya dönüşür. Bu, emilim ölçümleri kullanılarak yük taşıyıcılarının sayısının belirlenmesini sağlar, genellikle bu voltajın ölçülmesi ile elde edilir.

Araştırma Nature Communications‘da yayınlandı.

Kaynak : labnews

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s