Cilt Pigmentimiz Poliüretan Köpükleri ve Kumaşları Güçlendirmeye Yardımcı Olabilir

ad62e cilt pigmentimiz polic3bcretan kc3b6pc3bckleri ve kumac59flarc4b1 gc3bcc3a7lendirmeye yardc4b1mcc4b1 olabilir 1
ad62e cilt pigmentimiz polic3bcretan kc3b6pc3bckleri ve kumac59flarc4b1 gc3bcc3a7lendirmeye yardc4b1mcc4b1 olabilir 1

Cilt Pigmentimiz Poliüretan Köpükleri ve Kumaşları Güçlendirmeye Yardımcı Olabilir. Melanin, deride, saçlarımızda bulunan ve göz irisine renk veren, mor ötesi ışından koruyan doğal bir moleküldür. Kısa süre sonra bu pigment, koltuk minderleri veya giysiler gibi beklenmedik yerlerde bulunabilir; “ancak renk tonları için değil”. Bilim adamları, poliüretana az miktarda melanin eklenmesinin malzemeyi kendisinden daha güçlü yaptığını keşfetti. Çalışma, ACS dergisinde Biyomakromoleküller’de yer almaktadır.

Dayanıklı köpük oturma ve izolasyontan, parlak kaplamalara ve esneme tekstiklerine kadar, poliüretan geniş bir ürün gamında kullanılmaktadır. Çok yönlü olmasına rağmen, poliüretanın hala iyileştirilecek alanları vardır.

Malzemeleri daha dayanıklı hale getirmek için, bilim adamları, silis, karbon nanotüpleri ve grafen oksit de dahil olmak üzere dolgu maddeleri eklemeyi denedi. Fakat bu çabalar sıklıkla bir defada yalnızca bir fiziksel mülkün geliştirilmesine yol açtı, çekme mukavemeti gibi.

Mingqing Chen, Weifu Dong ve meslektaşları yeni bir yaklaşım denemek istediler: Giderek çeşitli diğer materyallerde kullanılan bir biyomolekül olan melanini eklediler.

Araştırmacılar, mürekkep balığının mürekkep keselerinden ekstrakte edilen, sadece % 2 melanin içeren poliüretanın çekme mukavemetinin ve tokluğunu arttığını keşfetti.

Bu özellikler sırasıyla düz poliüretanda 5.6 megapascal ve 33 megajul / hacim olan değerleri, 51.5 MPa ve 413 MJ / m3’e yükselterek 10 kat arttırmıştır. Kopmadan önce poliüretan kendiliğinden % 770 oranında gerilebilirken, melaninle infüzyon edilen versiyon kırılmadan önce % 1.880 gerildi.

Kaynak : sciencedaily

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*