IUPAC 4 Yeni Elementin İsimlerini “Nihonyum, Moscovium, Tennessine ve Oganesson” Olarak Onayladı

IUPAC 4 Yeni Elementin İsimlerini “Nihonyum, Moscovium, Tennessine ve Oganesson” Olarak Onayladı. Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC) bugün 113, 115, 117 ve 118 numaralı elementlerin kalıcı isimlerini Nihonyum, Moscovium, Tennessine ve Oganesson’olarak onayladı.

Yeni elementlerin keşfedicileri isimleri ve simgeleri önermişlerdi. Örnek olarak Japonya’nın Riken araştırma kurumunda bulunan nihonyum (Nh). Nihon Japonca “Japonya” demektir.

iupac-4-yeni-elementin-isimlerini-nihonyum-moscovium-tennessine-ve-oganesson-olarak-onayladi1
Rusya’nın Nükleer Araştırmalar Ortak Enstitüsü ve ABD Lawrence Livermore ve Oak Ridge ulusal laboratuvarlarını içeren Avrupa-Amerika işbirlikleri tarafından bulunan, moscovium (Mc), tennessine (Ts) ve oganesson (Og) olarak adlandırıldı. Moscovium ve Tennessine sırasıyla Moskova ve Tennessee bölgelerini tanımlıyor. Oganesson elementinin ismine, Nükleer Araştırma Ortak Enstitüsünde Flerov Nükleer Reaksiyon Laboratuvarı’nın başında bulunan Rus nükleer fizikçisi Yuri T. Oganessian’ın ismi verilerek onurlandırıldı.

Önerilen isimler Haziran ayında açıkladıktan sonra, IUPAC beş ay boyunca halkın yorumlarını kabul etti. Kimyagerler tosil grubunun (p-toluensülfonik asit) kısaltması olarak da kullanılan “Ts” Tennessine sembolü ile ilgili olası karışıklık konusunda endişelerini dile getirdiler.

Leiden Üniversitesi’nden kimya profesörü olan IUPAC’ın inorganik kimya bölümünün başkanı Jan Reedijk, “Genel olarak, pek çok insanın yeni elementlerin isimlendirilmesiyle ilgilendiğini anlamak büyük bir zevkti” diye açıkladı. Lise öğrencilerinin bile olası öğe isimleri hakkında IUPAC a mektuplar yazdığını ve sürece katılmalarının gurur verici olduğunu belirtti.

Kaynak : ACS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s