Karbon dioksitin Yer Altında Depolanmasında Önemli Sonuçlar Geldi

Karbon dioksitin Yer Altında Depolanmasında Önemli Sonuçlar Geldi. Kasım ayında Paris İklim Anlaşması küresel karbon emisyonlarını azaltmak için yürürlüğe giriyor. Belirlenen hedeflere ulaşmak için uzmanlar, karbonu yakalamak ve depolamak konusunun çözümün bir parçası olması gerektiğini söylüyorlar.
Bunun için dünya çapında birçok proje gerçekleştirilmeye çalışılıyor. ACS gazetesi Environmental Science & Technology Letters’da bildirilen bu çalışmaların birinde yapılan bir araştırma, iki yıl önce bazalta enjekte edilen karbondioksitin (CO2) katı kaya haline geldiği keşfedildi.

Bazalt ile ilgili laboratuvar çalışmaları, milyonlarca yıl önce lavlardan oluşan ve dünyanın her yerinde bulunan kaya maddesinin CO2’yi kararlı karbonat minerallerine hızla dönüştürebildiğini göstermiştir. Bu kanıt, eğer CO2 bu katı formda kilitlenebilirse, atmosfere kaçamayacak.

karbon-dioksitin-yer-altinda-depolanmasinda-onemli-sonuclar-geldiAncak laboratuarda ne olduğu her zaman sahada olanları yansıtmaz. İzlanda’daki bir alan projesinde su içinde önceden çözünmüş olan bir bazalt formasyonuna, başarılı bir şekilde CO2 enjekte edildi. Pacific Northwest National Laboratory ve Montana merkezli Big Sky Carbon Sequestration Ortaklığı’yla araştırmacılar, 2009 yılından itibaren, doğu Washington’da bir bazalt formasyonuna 1.000 ton basınçlı sıvı CO2 enjekte etmek için bir pilot proje üstlendi.

Columbia Nehri Bazalt formasyonunda bir kuyu açtıktan ve özelliklerini test ettikten sonra ekip 2013 yılında CO2’yi enjekte etti. Çekirdek numuneler iki yıl sonra kuyudan çıkarıldı ve Pete McGrail ve arkadaşları laboratuvar deneylerinin tahmin ettiği gibi CO2’nin gerçekten karbonat mineral ankerite’ye dönüştüğünü doğruladı.

Araştırmacılar, bazaltların Kuzey Amerika’da ve dünyada yaygın olarak bulunduğu için, oluşumların karbonu büyük ölçüde izole etmesine yardımcı olabileceğini belirtti.

Yazarlar, ABD Enerji Bakanlığı’ndan, Ulusal Enerji Teknolojisi Laboratuvarı; the Big Sky Carbon Sequestration Partnership; Shell Exploration & Production Company; Portland General Electric; ve Schlumberger Inc. den kaynak sağlandığını söylüyorlar.

Kaynak : sciencedaily

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s