İlk Kez Zehirli Dart Kurbağalarından Nörotoksin Sentezlendi

İlk Kez Zehirli Dart Kurbağalarından Nörotoksin Sentezlendi. Stanford Üniversitesi’nden araştırma ekibi, zehirli kurbağa derisinde bulunan nörotoksini sentezledi. Bilim dergisinde yayınlanan makalede, ekip, bunu nasıl gerçekleştirdiklerini, hangi adımları attığını ve molekülleri sentezlediklerinde neler bulduklarını anlatıyor.

Araştırmacılar zehirli kurbağadaki, kurbanlarında kalp krizine neden olan toksin içindeki batrakotoksin molekülünü sonunda sentezlemeyi başardı. Şimdiye kadar, araştırmaların hepsi başarısız olmuştu ve görev kuzey doğudaki yağmur ormanlarındaki azalan sayıdaki kurbağalar nedeniyle son yıllarda daha karmaşıktı. Bu yeni çabayla, araştırmacılar moleküllerin yapısını anlamak için diğer çalışmaların verilerini kullandılar, daha sonra yapay bir sürüm oluşturmak için kendi bulgularını kullandılar.

Ekip, sürecin 24 aşamayı içerdiğini ve ayrıca toksinin kiral görüntüsünün’de sentezlendiğini söylüyor.

Toksin, kurbanlar için sodyum iyonu kanallarının açık kalmasına neden olarak sorunlara neden oluyor. Bu kalp kasında meydana geldiğinde, sodyum akışı daralmaya neden oluyor. Ancak kanallar sıkıştığından bir daha serbest kalamıyor. Sonuç kardiyak arresttir.

Toksin aynı zamanda sinir sistemi gibi vücut bölümlerinde de sorunlara neden olur. İlginçtir ki, araştırmacılar, testten sonra ayna görüntü molekülünün de ölümcül olduğunu tespit ettiler, bunun tersine, sodyum iyonu kanallarını kapalı tutmaya zorladılar ve gevşeme için gerekli olan sodyum akışını engellediler.

Yeni sentezlenen molekül çeşitli olası uygulamalar içerir. Çalışma aynı zamanda kiral bir ikiz ile sonuçlandığından, çalışmaların araştırmacılara genel olarak iyon kanallarının çalışma biçimini daha iyi anlamalarına yardımcı olması bekleniyor.

Ve şimdi molekül laboratuvarda sentezlenebildiğinden, nasıl çalıştığını incelemek isteyenler, belki de bir biyo-silah yaratmak isteyenler bile çalışmalara kolayca ulaşılacaktır. Ayrıca lokal anestezi oluşturmak için bir prototip olarak hizmet edebilir, sodyum iyonu kanallarındaki benzersiz etkisi nedeniyle tıp bilimlerinde bir rol oynayabilir.

Kaynak : phys

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s