Kimya Devleri Bio-Polimer Üretimi İçin Güçlerini Birleştirdi

Kimya Devleri Bio-Polimer Üretimi İçin Güçlerini Birleştirdi. BASF ve Avantium yeni bir polimer olan polietilen furanoate (PEF) geliştirmek için ortak bir girişimde ilerlemekte.

Ortaklar, furandikarboksilik asit (FdCA)’ten, biyobazlı kimyasal polietilen furanoate “PEF” üretmek için Antwerp Belçika’da BASF‘ın kompleksine ait bölgede Synvina isimli tesisi kurdular. Şirketler kurulan planta 300.000.000 $ ve 700,000,000 $ arasındaki yatırım koyarak, 3’e 1 oranında hissedar olacaklar.

Fabrikanın yılda 50.000 ton FDCA kapasitesine sahip olması, sanayi ölçekli üretim yapabilmesi ve daha fazla teknolojiyi geliştirmekte kullanılacak  bir “referans fabrika,” olması amaçlanmıştır.

Kimya Devleri Bio-Polimer Üretimi İçin Güçlerini Birleştirdi1Teknoloji, Avantium tarafından geliştirilen ve YXY adı verilen bir sistemdir. Karbonhidratların hidrat suları yok edilerek 5-metoksi metil furfural elde edilir ve oksitlenme sonucu FDCA elde edilir, daha sonra FDCA, PEF için etilen glikol ile reaksiyona sokulur.

Coca-Cola ve Danone soda şişelerinde kullanılan polietilen tereftalat (PET) için biyo bazlı bir alternatif polimer geliştirmek için yıllardır Avantium ile işbirliği yapmakta.

PEF, PET’e göre daha iyi oksijen ve karbon dioksit engelleme özelliği göstermekte.

Geçen ay, Avantium ve Japonya’nın Toyobo firmasıda, Iwakuni Japonya’da Toyobo fabrikasının bölgesinde PEF polimer üretiminin yanı sıra PEF filmi yapmak için planlarını açıklamışlardı.

Daha fazla detaylı bilgi için : https://www.avantium.com/

Kaynak : ACS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s