Yemek Atıkları Güneş ve Rüzgar Enerjisini Depolamada İşimize Yarayabilir

62f8b yemek atc4b1klarc4b1 gc3bcnec59f ve rc3bczgar enerjisini depolamada c4b0c59fimize yarayabilir
62f8b yemek atc4b1klarc4b1 gc3bcnec59f ve rc3bczgar enerjisini depolamada c4b0c59fimize yarayabilir

Yemek Atıkları Güneş ve Rüzgar Enerjisini Depolamada İşimize Yarayabilir. Yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi son yıllarda giderek büyüdü ve güneş ve rüzgar enerjisi oldukça tasarrufludur. Ancak halen üretikleri enerjilerin depolanması büyük sorun teşkil etmektedir.

Pompalanabilir hidroelektrik depolama şu anda en sık kullanılan yöntem olmasına rağmen, Piller gelecek vaat eden bir çözüm olarak en dikkat çekici konumda.

ACS Fizikokimya dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada araştırmacılar, başka bir potansiyel yaklaşım olarak şeker alkollerini kullandılar. Gıda endüstrisinin bol atık ürünlerini – karbon nanotüpler ile karıştırdılar.

Yenilenebilir elektrik üretimi son yıllarda giderek büyüdü ve ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) bu artışın devam etmesini bekliyor. Bu genişlemeye ayak uydurabilmek için, pil ve motor volanlarının enerji depolamada kullanımı EIA göre, son beş yıl içinde iyice artmıştır. Bu teknolojilerde enerji depolanması için kimyasal ve mekanik enerjiden yararlanır. Ama enerjiyi ısı olarak depolamak başka uygun bir seçenektir.

Bazı bilim adamları termal depolama yapmak için olası bir malzeme olarak şeker alkollerini keşfettiler, ancak bu yöntemde bazı sınırlamalar vardır. Huanchen Zhang, Silvia V. Nedea ve arkadaşları enerji depolama özelliklerini etkileyebilecek yöntem olarak şeker alkolleri ile karbon nanotüplerin karıştırarak yeni bir yöntem araştırmak istemişler.

Araştırmacılar, farklı büyüklüklerde karbon nanotüpleri, şeker alkollerinin iki tipi ile karıştırıldığında ne olacağını analiz etmek istemişler ( erythritol ve xylitol, gıdalarda doğal yoldan meydana gelen bileşikler ) Yazarların bulgularında nanotüp çapı azaldıkça, bir karışım içinde, ısı transferi azalma gösterdi. Genel olarak, yüksek yoğunluklu kombinasyonların daha iyi ısı transferine yol açtığı görüldü.

Araştırmacılar, bu yeni yöntem ile şeker alkol bazlı enerji depolama sistemlerinin gelecekteki tasarımlara yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*