Bilim İnsanlarının Yeni Hedefi Uranüs ve Neptün’deki Olağanüstü Kimyasal Bileşikler

Bilim İnsanlarının Yeni Hedefi Uranüs ve Neptün’deki Olağanüstü Kimyasal Bileşikler. Bilim adamları Uranüs ve Neptün’de ve ayrıca onların uydularında bulunan karbonik ve Orthokarbonik (aynı zamanda Hitler’in asidi olarak da bilinir ) asitler gibi sıradışı bileşikleri içerebileceklerini keşfetmeye çalışıyor.

Bu araştırmacılar kendi araştırma için konu olarak bu gezegenleri seçmeleri rastlantı değildir. Bu gaz devleri esas olarak organik kimyanın üç temel taşı olan hidrojen, karbon ve oksijen’den oluşuyor.

Skolkovo Bilim ve Teknoloji Enstitüsünden Kimyagerler bilgisayar modellemesi kullanılarak Uranüs ve Neptün’nün iç katmanlarında bu kimyasalların bulunabileceğini ve dev gezegenlerin uydularında buzlu yapıların mevcut olabildiği buldu. Bilim adamları bu tür gezegenlerin iç yapılarında ( çekirdeği ) tipik olarak yüksek basınç ile oluşmuş, molekülerin ve polimerik bileşikler olduğunu keşfetti.

Profesör Artem Oganov başkanlığındaki ekip kristal yapısı ve bileşik tahmini için dünyanın evrensel ve en güçlü algoritmasını geliştirdi. ( USPEX (Universal Structure Predictor: Evolutionary Xtallography).

Son yıllarda, bilim adamları klasik kimyada yüksek basınçta kararlı olabilecek ‘yasak’ birkaç madde keşfetmek için bu algoritmayı kullanmıştır.

Na3Cl, NaCl3, NaCl7 hatta Na3Cl2 ve Na4Cl3 gibi daha önce bilinmeyen yeni tuzlar, ayrıca magnezyum, silikon ve alüminyum oksitler gibi minarellerde bu gezengenlerde bulunabilir.

Bilim adamları, atmosfer basıncı altında, karbon, hidrojen ve oksijenin bütün bileşiklerin, metan, su ve karbon dioksit hariç termodinamik açıdan kararsız olduğu biliyorlardı. Şimdi Oganov ve Gabriele Saleh yüksek basınç altında karbon-hidrojen-oksijen sisteminin kimyasal davranışlarını ve kristal yapılarını incelemeye karar verdiler. Sonuçlar gezengenlerdeki moleküler yapılar hakkında bizleri bilgi sahibi yapacak.

Oganov ve Saleh 400 GPa aralığında (4 milyon atmosfer civarında) tüm istikrarlı bileşikleri bulma görevini üstlendi ve çeşitli yeni maddeler keşfetti. 10-215 GPa basınç aralığında moleküler hidrojen ve metan 2CH4:3H2 (ko-kristalinin bir türü ) elde edildi. Bilim insanları 0.95 GPa (yaklaşık 10.000 atmosfer) üstünde bir basınçta, karbonik asit (H2CO3) termodinamik olarak kararlı hale geldiğini buldular.

Oganov ve Saleh Neptün ve Uranüs çekirdeklerinin karbonik asit ve orthokarbonik gibi bir çok moleküler yapıyı içerdiğinin mümkün olduğunu söylüyor.

Bilim İnsanlarının Yeni Hedefi Uranüs ve Neptün'deki Olağanüstü Kimyasal Bileşikler

Kaynak : sciencedaily

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s