Bilim İnsanları Atık Pillerdeki Değerli Metalleri Yüksek Saflıkta Geri Kazanmayı Başardı

Bilim İnsanları Atık Pillerdeki Değerli Metalleri Yüksek Saflıkta Geri Kazanmayı Başardı. Lappeenranta University of Technology Üniversitesinden Bilim insanları atık pillerdeki lityum, kobalt ve nikel gibi değerli metalleri % 100’e yakın saflıkta geri kazanmayı başardı. Kurtarılan metaller, özellikle elektrikli araçların pillerinin üretiminde gelecek giderek daha gerekli ve önemli olacak.

Araştırma grubunda yer alan Dr. Sami Virolainen “Pil üretiminde kullanılan metallerin yüzde saflıkları çok önemli, biz bu pil atıklarından yüzde saflık olarak 99,9 Lityum, 99.6 oranında kobalt, yüzde 99,7 saflıkta nikel elde etmeyi başardık. Lityum saflığı 99.5 oranında altında ise, bu piller için ham madde olarak uygun değildir. Diğer bir deyişle, 99.4 ve yüzde 99.9 yüzde saflık arasındaki fark çok önemlidir”.

“Bu metaller elektronik cihazların pilleri ve özellikle elektrikli arabaların ihtiyaçları için çok önemlidir çünkü burada kullanılacak pillerde lityum ve kobalt kullanılmaktadır. Tahminler 2011 ve 2025 yılları arasında Lityumun küresel ihtiyacı 4 katına çıkacaktır, bizim bunu karşılayabilmek için ise sadece birkaç kaynağımız var. Bunun için ikincil üretim kaynakları yaratmamız gerekiyor”.

Çalışma pilot ölçekli bir sıvı-sıvı ayırma işleminde metaller ayrılır. Bu süreç içinde, ekstraksiyon birbirlerine çözünmeyen, iki sıvı faz arasında gerçekleşir. İlk olarak, tüm diğer yabancı maddeler lityum, kobalt ve nikeli bırakarak çözeltiden ayrılır. Yapılan çalışmalarda, üç metalin çıkartılması için çalışılmıştır, ama sadece nispeten yüksek saflıkta iki ve düşük saflığa sahip üçüncü bir ekstre elde edilmiştir.

“Bir ayırma işlemi olarak, sıvı-sıvı ekstraksiyon yaklaşık yüzde 100 saflık ve yüksek geri kazanım oranı için uygun bir seçenektir.”

Bu üç metal içerisinde nikel, pillerde düşük miktarlarda kullanılır ve kullanılabilirliği risk altında değildir. Bununla birlikte, doğada her zaman kobalt ile bağlantılı olarak bulunur ve ikisini ayırmak zordur. Pillerde kullanım için kobalt ve nikel ayrılmalıdır.

Araştırmanın sonuçları Mayıs ayında Chalmers Teknoloji Üniversitesindeki’Circular Materials‘ konferansında sunuldu.

Bilim İnsanları Atık Pillerdeki Değerli Metalleri Yüksek Saflıkta Geri Kazanmayı Başardı

Kaynak : sciencedaily

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s