Türkiye’nin İlk Doku Kültürü Laboratuvarı ve Serası Fırat Üniversitesinde Yapılıyor

36050 tc3bcrkiyenin c4b0lk doku kc3bcltc3bcrc3bc laboratuvarc4b1 ve serasc4b1 fc4b1rat c39cniversitesinde yapc4b1lc4b1yor
36050 tc3bcrkiyenin c4b0lk doku kc3bcltc3bcrc3bc laboratuvarc4b1 ve serasc4b1 fc4b1rat c39cniversitesinde yapc4b1lc4b1yor

Türkiye’nin İlk Doku Kültürü Laboratuvarı ve Serası Fırat Üniversitesinde Yapılıyor. Türkiye’nin ilk “Doku Kültürü Laboratuvarı ve Serası” Elazığ’da Fırat Üniversitesi kampüsü içerisinde yapılıyor. Geçtiğimiz aylarda Fırat Üniversitesi Rektörlüğü ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında, projenin hayata geçirilmesi için üniversitenin merkez kampüs alanında yapılması yönünde protokol imzalanmıştı.

2015 yılının son günlerinde ihalesi yapılan ve Türkiye’de ilk olma özelliği bulunan Doku Kültürü Laboratuvarı ve Serası’nın inşaatında çalışmalar başladı. Yapımına başlanılan inşaatın 2016 yılı bitmeden tamamlanarak hizmete girmesi hedefleniyor.

Yapılan merkezde ülkemizdeki endemik türler ve nesli tehlike altında olan bitkilerin devamlılığı ve çoğaltılması planlanmakta, ayrıca biyolojik çeşitliliğimizin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına önemli katkılar sunması hedeflenmektedir.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Türkiye’de ilk olarak yapılacak bu çalışmaya ait yaklaşık 2.500.000 TL’ye mal olması düşünülen harcamaların Orman ve Su İşleri Bakanlığı bütçesinden karşılanacağını belirtti.

Türkiye'nin İlk Doku Kültürü Laboratuvarı ve Serası Fırat Üniversitesinde Yapılıyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*