Domates Atıklarından Elektrik Üretebiliriz

Domates Atıklarından Elektrik Üretebiliriz. Söz konusu araştırma Amerikan Kimya Derneği’nin( ACS ) 16 Mart’taki toplantısında sunuldu. Pilot proje Florida’da hasattan arta kalan domates atıkları kullanarak biyolojik temelli yakıt hücresi üretimine dayanmakta.

Araştırmacı Namita Shrestha “Biz hasattan arta kalan çürük ve hasarlı domateslerin biyolojik veya mikrobik elektrokimyasal hücre olarak kullanıldığında enerji üretiminde güçlü bir kaynak olabileceğini bulduk” diyor.

Proje yürütücü olan Venkataramana Gadhamshetty “Domates Florida’da önemli bir mahsuldür. Florida’da her yıl 396.000 ton domates atığı ortaya çıkıyor, bu projeyle hem çevre problemleri çözülmüş olacak hemde enerji üretimine katkı sağlanmış olacağız” diyor. Atılan bu domatesler su kaynaklarının kirlenmesine ve sera gazı oluşmasına neden olduğunu’da ayrıca ekliyor.

Ekip elektrik akımı üretmek için domates atık yararlanarak mikrobiyal elektrokimyasal hücre geliştirdi. Shrestha “Mikrobiyal elektrokimyasal hücreler üretmek için kusurlu domatesleri parçalayarak okside etmek gerekiyor bunun içinde özel bakteriler kullanıyoruz” diyor.

Bu sayede kimyasal tepkime yaratarak elektrik elde edilmesini sağlayan serbest elektronlar ortaya çıkarılıyor.
Domatesler elektrik üretimi için oldukça elverişli çünkü içinde bulunan fazla miktardaki doğal likopen pigmentleri elektrik üretimi için mükemmel bir katalizör görevi görüyor.

Şu anda, akımın cihazdan çıkış gücü oldukça küçük: 10 mg Domates atığından çıkan elektrik akımı 0.3 watt. Ancak ileri düzey araştırmalar halen devam ediyor.

Shrestha yaptığı hesaplamalara göre, teorik olarak her yıl Florida’da üretilen domates atıkları ile optimize edilmiş bir biyolojik yakıt hücresi kullanılarak 90 gün boyunca Disney World‘ün elektrik talebini karşılamak mümkündür.

Gadhamshetty “Şu anda biz temel elektron transfer mekanizmaları ve katı domates atıkları ile mikroplar arasındaki etkileşimi inceliyoruz,” diyor.

Domates Atıklarından Elektrik Üretilebilir

Kaynak :  American Chemical Society

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s