Bor Nitrür Nanotüp Kompozitler Karbon Nanotüplerden Daha İyi Performans Gösteriyor

Bor Nitrür Nanotüp Kompozitler Karbon Nanotüplerden Daha İyi Performans Gösteriyor. Polimerler ile takviye bor nitrür nanotüpler Karbon nanotüp kompozit muadillerine göre daha güçlü olduğu görülmüştür. Kendi başlarına karbon nanotüpler bir sentetik elyaf türü olan Kevlar’dan en az 30 kat daha güçlü olduğu tahmin ediliyor.

Bor Nitrür nanotüpler tek başına karbon nanotüpler gibi hemen hemen aynı güçtedir, fakat onların gerçek avantajı yapılarına polimerler bağlanarak kompozit malzemeler oluşturmaya imkan vererek daha da güçlü hale gelmeleri.

New York, Binghamton devlet üniversitesinden Changhong Ke ve arkadaşları kompozit iki malzemedeki bor nitrid nanotüplerin ve polimer malzemenin arasındaki arayüzü dayanıklılığını araştırmak için bir nanomechanical testi kullandılar. Poli (metil metakrilat) arabirimi için % 35 ve epoksi arayüzü için yaklaşık % 20, karbon nanotüp kompozitlere oranla daha fazla bağlayıcı güç olduğunu raporladılar. Araştırmacılar polimer ile bağlanmada ki gücü düzenli elektron yapısını oluşturması ile açıklıyorlar. Bor nitridin düzensiz elektron dağılımı nanotüplerin kuvvetle polimerlerle bağlaması ile mekanik sağlam kompozit oluşturmaya izin verir.

Ancak, bor nitrür nanotüplerin büyük dezavantajı kendi maliyetidir. Karbon nanotüpler gram başına 10 $ ve 20 $ mal olurken, onlar gram başına yaklaşık 1000 $ (£ 675) dır. Ana nedeni bor nitrür nanotüplerin üretim hacmi hala düşük olduğundan çok pahalı olduğudur. Araştırmacılar Bor Nitrür nanotüplerin kavisli silindirik geometrik yapısı nedeniyle sentezlenmesinin oldukça zor olduğunu belirtiyor. Ancak yüksek verimli üretim için çalışmaların devam ettiğini de ekliyorlar.

Ke ‘çok fonksiyonlu malzemeler “olarak bor nitrür nanotüpleri açıklanmaktadır. Işık altında, mükemmel mekanik ve termal iletkenlik özelliklere sahip olan bu malzemeler ayrıca yüksek sıcaklıklara da dayanıklıdırlar. Bor Nitrür nanotüpler ekstra uygulamalar olarak koruyucu kalkanları, elektrik izolatörleri ve sensörler gibi kullanım alanları içerir.

Bor Nitrid Nanotüp Kompozitler Karbon Nanotüplerden Daha İyi Performans Gösteriyor

Kaynak : chemistryworld

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s