Metal Partikülleri Geleceğin Temiz Yakıtı Olabilir mi?

Metal Partikülleri Geleceğin Temiz Yakıtı Olabilir mi? Metal tozları fosil yakıtların alternatifi olarak birincil enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Hidrojen, biyoyakıt ve bataryalar gibi alternatiflerine oranla daha uygun ve uzun vadede değişim sağlayabilecek yeni enerji kaynağımız olabilir.Araştırma 15 Aralık’ta Applied Energy dergisinde yayınlandı.

Çalışmanın Başyazarı McGill Üniversitesinden Prof. Jeffrey Bergthorson “ Teknolojik olarak temiz enerji gördüğümüz Güneş ve rüzgar enerjilerini, bugün petrol ve benzinle çalışan sistemler için kullanamıyoruz, “ diyor.

Sürdürülebilir Mühendislik Enstitüsü Müdürü Prof. Jeffrey Bergthorson” “Biyoyakıtlar çözümün bir parçası olabilir, ama tüm talebi karşılaması mümkün değil, hidrojen büyük, ağır yakıt tanklarını gerektirir ve patlayıcı, piller ise çok hantal ve birçok uygulama için yeterli enerji depolanamıyor, “Metal tozları geri dönüştürülebilir yakıt olarak kullanılması çok umut verici bir alternatif çözümdür.”” diye ekliyor.

Araştırmada McGill’den 5 ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan Hollandalı bir bilim adamı yer aldı. Un’a benzer yapıdaki çok ince yapılı metal tozları kullanılarak dıştan yanmalı motorlara güç verilebildi. Benzinli otomobillerde kullanılan içten yanmalı motorlarının aksine, dış yanmalı motorlarda motora hareket verebilmek için dış kaynaktan ısıyı kullanılıyor. Dıştan yanmalı motorlar Günümüzde nükleer, kömür ve biyokütle santrallerinde kullanılıyor.

Bu Metal tozları yandıktan sonra toksit olmayan katı oksit ürünleri oluşturuyor, bunlarıda atmosfere salınmadan yakalamak mümkün, hiç bir şekilde fosil yakıtlar gibi atmosfere CO2 salınımı olmuyor.

Prof. Jeffrey Bergthorson ” Önerilen metal yakıtlı ısı motorlarının enerji ve güç yoğunlukları, gelecekte düşük karbonlu bir toplum için cazip bir teknoloji haline gelmekte ve mevcut fosil yakıtlı içten yanmalı motorlarda kullanımı çok yakında gerçekleşecek.” diyor.

Araştırmacılar metal yakıtlarla ısı motorlarının teknik açıdan mümkün olduğunu gösterse de, henüz pratik bir uygulama yok. CO2 emisyonlarını içermeyen metal geri dönüşüm süreçlerini geliştirmek de çok önemlidir. Bugün ticari olmasa da, düşük maliyetli metalik yakıtların kullanılması,” demir tozu gibi”, benzin ve dizel yakıtlar için çok geçerli bir alternatiftir. Bu araştırma 20 yıldan beri bir çok kurum tarafından halen finanse ediliyor.

Metal Partikülleri Geleceğin Temiz Yakıtı Olabilir mi

Kaynak : Sciencedaily

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*