Doğalgaz’da Dışa Bağımlı Türkiye’nin Geleceği Biyoenerjide !

Doğalgaz’da Dışa Bağımlı Türkiye’nin Geleceği Biyoenerjide ! Rusya ile yaşanan politik kriz, gözleri yeniden enerjide dışa bağımlılığa çevirdi. Özellikle doğalgazının yarıdan fazlasını Rusya’dan alan Türkiye, ithal ettiği gazın yine yarıya yakınını elektrik üretiminde kullanıyor. Dolayısıyla Rusya, Türk sanayisinin enerji ihtiyacını karşılamada önemli bir rol oynuyor.

Geri Dönüşüm, Atık Yönetimi ve Çevre Teknolojileri fuarı REW İstanbul’un düzenleyicisi İFO Fuarcılık, geçen yıl özel gündem olarak yer verdiği biyoenerjinin, Türkiye için dışa bağımlılıkta alternatif bir çıkış noktası olabileceğini açıkladı. “Önümüzde elektrik üretimi için çöp ithal eden İsveç örneği var” diyen İFO Fuarcılık Genel Müdürü Zekeriya Aytemur, Türkiye’de elektrik enerjisine ve ısı kaynağına dönüşmeyi bekleyen milyonlarca ton biyolojik atığın bulunduğunu söyledi. Aytemur, “Bugün Almanya’daki biyogaz tesislerinin sayısı 9 bine yaklaşmış durumda. Türkiye’de ise biyolojik atıkları enerjiye dönüştürmek üzere kurulan tesislerde yılda 81 MW elektrik enerjisi üretiliyor. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre Türkiye, biyogaz potansiyelinin tam kullanılabildiği durumda toplam elektrik ihtiyacının %6 – %12 kadar kısmının bu kaynaktan karşılanabileceği hesaplanıyor. Çöpten üretilen 1 m3 biyogaz ise, dışarıdan ithal ettiğimiz 1 m3 doğalgazın yarısına eşdeğer. Dolayısıyla, ülkemizde hayvan gübresi, tarımsal atıklar, gıda sanayiinin atıkları ve belediye atıklarından elde edilecek biyogaz, Rusya’dan ısınma ve enerji ihtiyacını karşılamak üzere yapılan doğalgaz ithalatını azaltabilir.” dedi.

Doğalgaz, nükleer enerji ve HES projelerinin gölgesinde kalan biyoenerji konusu, Rusya ile yaşanan krizde yeniden gündeme geldi. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerine kıyasla Türkiye’de oldukça yeni olan biyoenerji ve biyogaz, elektrik üretimi ve ısınmada doğalgaza önemli bir alternatif olarak duruyor. Örneğin, Arbiogaz A.Ş., Sütaş’ın Aksaray’daki entegre süt ve yem üretim tesislerinde kurduğu biyogaz tesisinde, ortaya çıkan hayvansal atıkları enerjiye dönüştürüyor. Yine Türk çimento sektörü, daha önce kömür enerjisinden yararlandığı üretim tesislerinde artık atıktan elde edilen yakıtları kullanıyor.

Biyoenerji ve yeşil enerji teknolojileri REW İstanbul’da sergilenecek!

28-30 Nisan tarihlerinde Tüyap Beylikdüzü’nde 12.’si düzenlenecek olan Türkiye’nin ilk geri dönüşüm, atık yönetimi ve çevre teknolojileri fuarı REW İstanbul, enerjide dışa bağımlılığı azaltacak biyoenerji teknolojilerine de ev sahipliği yapacak. Özellikle, üretimlerinden ötürü yoğun enerji tüketen sanayi tesisleri, maliyetlerini ciddi oranda azaltacak yeşil enerji alternatiflerini REW İstanbul 2016’da bulabilecek.

Detaylı Bilgi İçin: www.rewistanbul.com

Doğalgaz'da Dışa Bağımlı Türkiye’nin Geleceği Biyo Enerjide

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*