Cam Bazlı Boya İle Kaplanan Metal Yüzeyler Artık Isınmayacak

Cam Bazlı Boya İle Kaplanan Metal Yüzeyler Artık Isınmayacak. John Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarından (JHUAPL) Jason Benkoski ve ekibi tüm güneş ışığını yansıtan bir cam bazlı boya geliştirdi.

Jason Benkoski ve ekibinin yapıtğı açıklama şu şekilde “Cam, Silis’den yapılır ve yalnız başına çok kırılgandır,bizler doğada bolca bulunan silikattan yola çıktık ve normalde suda çözünen Potasyum Silikatın İnorganik versiyonunu hazırladık ve bunu metal yüzeylere püskürttüğünüzde hemen kuruyarak koruyucu bir tabaka oluşturmasını sağladık.

Çalışma ilk olarak 16 Ağustos’da Boston’da American Chemical Society’in toplantısında açıklandı.

Güneş ışınlarını yansıtan spreyi oluşturmak için silikatın içerisine plastikleştiriciler, jelleştirici maddeler ve suda çözünmeyen maddeler eklendi. Jason Benkoski bu inornanik malzeme 100 yıl boyunca stabil bir şekilde durabileceğini söylüyor. Sprey’de kullanılan  plastikleştiriciler ve jelleştirici gibi malzemeler ile sprey suda çözünmüyor ve yağmurlu havalarda boya çözünmüyor ve olduğu gibi kalıyor. Klasik polimer yüzeyler ısındığında kapalı alanlarda çevreye ve insana zarar veren uçucu organik bileşikler oluşturuyor, geliştirilen bu malzeme ile bunlarında önüne geçilmiş oluyor.

Proje Amerika Deniz Araştırma Dairesi tarafında yarı yarıya finanse ediliyor. ilk olarak bu alanda kullanılması düşünülse de kullanım alanları oldukça geniş olduğu aşikar. Ekip 2 yıl içerisinde sahada test çalışmalarına başlamayı umut ediyor.

 

Cam Bazlı Boya İle Kaplanan Metal Yüzeyler Artık Isınmayacak

 

Kaynak : eurekalert

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*