15. Kromatografi Kongresi Uşak Üniversitesi Ev Sahipliğinde Başladı

15. Kromatografi Kongresi Uşak Üniversitesi Ev Sahipliğinde Başladı. Uşak Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü ve Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü tarafından ortaklaşa düzenlenen 15. Kromatografi Kongresi Uşak Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.
Uşak Üniversitesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde 8 Nisan 2015 tarihinde yapılan açılış törenine Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sayın Dalkıran ile Prof. Dr. Osman Nafiz Kaya, Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurullah Şanlı, Türkiye Bilim Akademisi Üyesi Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adil Denizli, Uşak Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Soykan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Açılış töreni Uşak ili tanıtım filmi ve Uşak Üniversitesi tanıtım filminin gösterimiyle başladı.

Açılışta konuşan Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurullah Şanlı Uşak Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen Kromatografi 2015 Kongresi’nde, kromatografi alanında yapılan çalışmaların ve teknolojik yeniliklerin takip edilmesi, gelişmelerin ele alınıp tartışılması, kimya, gıda, çevre, biyomühendislik ve biyoteknoloji gibi konularla ilgilenen disiplinlerin bir araya gelmesi ve özellikle kromatografik çalışmalarla ilgilenen bilim insanlarının bir araya gelmesi ve Uşak’ın katılımcılara tanıtılmasının hedeflendiğini söyledi.

Türkiye Bilim Akademisi Üyesi Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adil Denizli ise yaptığı konuşmada 15. gerçekleştirilen Kromatografi Kongresini bu yıl Uşak Üniversitesi ev sahipliğinde yapılmasından dolayı mutlu olduklarını, kendilerine destek olan ve emeği geçen başta Rektör Prof. Dr. Sait Çelik olmak üzere tüm Uşak Üniversitesi çalışanlarına teşekkür etti.
15. Kromatografi Kongresi
-Rektör Çelik: “Kromatografik yöntemlerin bilimsel ilerlemede bir ağırlığı var. Dolayısıyla ev sahipliğimizde gerçekleşen 15. Kromatografi Kongresi’nde sunulacak bildiriler çok önemli. Yeni fikirlerin, yeni projelerin doğmasına yol açacak bir kongre olacağına inanıyorum.”

Rektör Prof. Dr. Sait Çelik 15. Kromatografi Kongresine ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek 30 yıllık akademik hayatında Kromatografik tekniklerle hep iç içe olduğunu belirtti. Bilim ve teknolojide son 50 yıllık gelişmenin insanlık tarihi boyunca elde edilen gelişmelere göre daha çok olduğuna dikkat çeken Rektör Çelik “ Bu gelişmelerde Kromatogrofi bir ayırma tekniği olarak önemli bir paya sahiptir. Yüz yıllık bir gelişim süreci var. 1950’li yıllardan sonra modern anlamda kullanılmaya başlandı. Kromatografik yöntemlerin bilimsel ilerlemede bir ağırlığı var. Dolayısıyla ev sahipliğimizde gerçekleşen 15. Kromatografi Kongresi’nde sunulacak bildiriler çok önemli. Yeni fikirlerin, yeni projelerin doğmasına yol açacak bir kongre olacağına inanıyorum.”dedi.

-Rektör Çelik: “Sayısal verilerdeki başarının ardında üniversitemizdeki ahenkli çalışma var. Moral, motivasyon ve teşvik sistemimizle hocalarımız proje üretiyor makale yazıyor. Şehrimizle de uyumluyuz. Şehrimizi bir derslik olarak görüyoruz.”

Rektör Çelik Uşak Üniversitesi’nin geçtiğimiz ay sosyal bilimler alanında Uluslararası Yemen Sempozyumunu düzenlediğini şimdi de fen bilimleri alanında Kromatografi kongresine ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek şunları aktardı: “ Genç ve dinamik bir üniversite olmamızın avantajlarını kullanıyoruz. Tanıtım filmimizi izlediniz. Elbette tanıtım filmine her şeyi sığdıramıyoruz. Üniversitemizi gezme imkanı buldunuz. Türkiye’nin ve dünyanın üniversite tecrübesinin aktarıldığı kampüsümüz akıllı tasarım örneğidir. Elbette bütçemizin aslan payı merkezi bütçedir. Buradan hayırseverlerin katkılarını da unutmamak gerekir. Dolayısıyla Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin demek geçiyor içimden. Sayısal verilerdeki başarının ardında üniversitemizdeki ahenkli çalışma var. Moral, motivasyon ve teşvik sistemimizle hocalarımız proje üretiyor makale yazıyor. Şehrimizle de uyumluyuz. Şehrimizi bir derslik olarak görüyoruz. Organize sanayi bölgelerimiz eğitimimizin bir parçası oldu. Uşak mütevazı bir şehir olmakla birlikte sanayisi güçlü bir şehir. Öğrencilerimiz sanayimizde hem staj hem de mesleki uygulamalar yapıyor. Bu tür etkinliklere ev sahipliği yapmamızda şehrimizin desteği var. Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Tarhana Babamıza kadar tüm sponsorlarımıza teşekkür ediyorum. Kongrenin hayırlı geçmesini diliyorum.”
Açılış konuşmalarının ardından kongreye destek olan kişi ve kurumlara teşekkür belgeleri takdim edildi.
Uşak Üniversitesi ev sahipliğinde üç gün sürecek olan 15. Kromatografi Kongresi’nde 24 sözlü sunum ve 6 çağrılı konuşmacının bildirileri sunulacak.

Kongre sayfası : http://kromatografi2015.usak.edu.tr/

15. Kromatografi Kongresi Uşak Üniversitesi Ev Sahipliğinde Başladı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*