Kimya Yatırımcıları Chemport Projesini Anlattı

Kimya Yatırımcıları Chemport Projesini Anlattı. 24 kimya yatırımcısı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı ziyaret ederek, CHEMPORT olarak adlandırılan Kimya İhtisas Kümelenme Endüstri Bölgesi hakkında Bakan Işık’a bilgi verdi.
İhracatta yükselen trendiyle dikkat çeken kimya sektöründe CHEMPORT heyecanı yaşanıyor. CHEMPORT olarak adlandırılan Kimya İhtisas Kümelenme Endüstri Bölgesi için hazırlıklar sürerken, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın koordinasyonunda yürütülen çalışmada 24 kimya yatırımcısının kurduğu dernek yönetimi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı ziyaret ederek bilgi verdi. Kimya sektöründeki dış ticaret açığının yarısının ortadan kaldırması düşünülen çalışma kapsamında yapılan ziyarette dünyadaki benzer örnekler masaya yatırıldı. Toplantıda Tayvan ve İspanya Tarragona’daki kimya endüstri bölgelerinin Türkiye’de benzeri olacak CHEMPORT’un rekabetçiliğe büyük katkı sağlayacağı ifade edildi.

“ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK GÜÇ KATAR”
Toplantıda konuşan Bakan Işık, kurulan teknik komite ile projenin master planları ile fizibilite çalışmalarını desteklediklerini belirterek, “Başbakan Yardımcımız ile geçen yıl bir araya geldiğimizde konuştuk, Türkiye’ye katkısı olacağına hemfikiriz. İşlemlere başlanılması kararını verdik. Ortasında bulunduğumuz yakın Avrupa’da, Kuzey Afrika’da, Ortadoğu ve Kafkaslar’da benzeri kümelenme bölgelerinin bulunmaması büyük avantaj. 2 saatlik uçuş mesafesinde 1 milyar insan var ve gelir düzeyi en yüksek insanlar bunlar. Uygulanma noktasında tereddüt yok ancak sanayi yatırımına uygun alanlar seçilmeli” dedi.
Yaklaşık 30 bin dönüm arazinin kamulaştırılmasını gerektiren CHEMPORT için uygun yer arayışları sürüyor. Marmara Bölgesi’nde kurulması planlanan Kimya İhtisas Kümelenme Endüstri Bölgesi için yaklaşık 5 milyar euroluk yatırım öngörülüyor.

chem

 

Kaynak : haber3

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*