II. Ulusal Humik Madde Kongresi 26 Ekim’de KSÜ’de Başlıyor.

II. Ulusal Humik Madde Kongresi 26 Ekim’de KSÜ’de Başlıyor. Kongre 26-28 Ekim 2014 tarihleri arasında Humik Madde Derneği öncülüğünde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde düzenlenecek.

KONGRE KONULARI

· Leonardit ve diğer doğal hümik madde kaynaklarının oluşumu, yapısı ve karakterizasyonu
· Endüstriyel hümik madde üretim teknolojisi ve temel kullanım alanları
· Hümik madde analiz yöntemleri ve standardizasyonu
· Tarımda hümik madde/doğal organik madde kullanımı
· Sağlık ve gıda sektöründe hümik madde kullanımı
· Kozmetik sektöründe hümik maddenin kullanımı
· Çevre dostu sistemlerde hümik madde kullanımı
· Polimerlerde hümik madde kullanımı
· Doğal ve sentetik malzemelerde kullanımı
· Toprak biyolojisi ve karbon yönetiminde hümik maddenin yeri ve önemi
· Toprakta bitki besin maddelerinin bio-jeokimyasal döngüsü ve hümik madde ilişkileri
· Hümik madde ve bor ilişkileri
· Ormancılıkta hümik maddenin kullanımı
· Hümik madde ve çevre sağlığı ilişkisi
· Humik madde ve sosyo-ekonomik analizler
· Diğer ilgili konular

Kongre Başkanlığı Tarafından Yyınlanan Mesaj Şu Şekildedir.
Birincisi Sakarya Üniversitesi ve Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun ortaklaşa düzenlediği kongre 6-9 Haziran 2012 tarihleri arasında Sakarya’da gerçekleşmiştir. Yurt dışından ve Türkiye’den 300 e yakın bilim insanı ve sektör temsilcileri katılmıştır. İlk kongreden buyana ülkemizde çok sayıda bilimsel işbirliklerinin kurulması ile birlikte humik asit ülke gündemine oturmuştur. Sektördeki firmalar tanıtım ve pazarlama konusunda pek fazla sıkıntı çekmemektedir.

Humik madde (humik asit, fulvik asit ve humin), başta tarım olmak üzere hayvancılık, sağlık, kozmetik ve endüstrinin pekçok alanında kullanım potansiyeli olan “çok yönlü” ve oldukça değerli bir organik maddedir. Bu nedenle humik maddeler, kimya, biyoloji, bitki, gıda, çevre, sağlık gibi farklı disiplinlerden araştırıcıların ilgi alanı olmuştur. Türkiye’nin önemli humik madde rezervlerine sahip olmasına rağmen, bu rezervlerden tam anlamıyla yararlanıldığı ve yaygınlaştırıldığı pek söylenemez. Bu nedenle, humik madde ile ilgili kurum ve kuruluşların ve farklı disiplinlerde yapılan çalışmaların ortak bir platformda sunulması, tartışılması ve karşılıklı iş birliği çalışmalarının gerekliliği ve gündemde tutulması kongrelerin sürekli yapılması gerektiği düşünülmektedir.

Bu çerçevede ülkemizde ikincisi düzenlenecek olan humik madde kongresi ile humik madde alanında çalışanların ve humik madde üreticilerinin bir araya getirilerek güçlü işbirliklerinin kurulması, bu alanda karşılaşılan sorunların tartışılması ve ülkemiz humik madde geleceğine yönelik ortak kararlar alınması hedeflenmiştir. II. Ulusal Humik Madde Kongresi’ne yurt dışından humik madde konusunda çok değerli bilim insanları da davet edilerek, ileriki dönemlerde uluslar arası düzeyde humik madde ile ilgili ortak çalışmaların ve birlikteliğin tesis edilmesine katkı sağlanması da düşünülmüştür. Kongrede sözlü ve posterli sunumların yapılacağı bilimsel oturumların yanı sıra humik madde konusunda işbirliği çalışmaları ve sorunların tartışılacağı mini oturumlar ve paneller de tertiplenecektir. Ayrıca humik madde üreticilerine stant açma izni verilerek ürünlerini tanıtma imkânı sağlanacaktır.

Kongrenin düzenleneceği Kahramanmaraş ilimiz, Akdeniz Bölgesi’nin en doğusunda yer alan, dondurma, biber, tarhana ve ahşap oymacılık sanatı ile ünlüdür. Kurtuluş Savaşı sırasında Fransız işgalcilere karşı verdiği yerel mücadeleden dolayı TBMM tarafından istiklal madalyası onurlandırılmış yegâne ilimizdir. Ayrıca dört farklı coğrafi bölgemizin birleştiği noktada yer almasından ve değişik iklim özelliklerinden dolayı başta yaylaları olmak üzere çok çeşitli doğal güzellikleri bulunmaktadır. Üniversitemizin Avşar Yerleşkesi ise Ceyhan nehri üzerinde bulunan Sır Baraj gölü manzarası ile Türkiye’deki en güzel yerleşkelerimizden biridir. Bu doğal ve tarihi güzellikler diyarında ülkemizdeki değerli bilim ve iş insanları ile yurt dışından gelecek olan konuklarımızı nezih bir ortamda ağırlayacağımız II. Ulusal Humik Madde Kongresi’ne katkılarınızı ve katılımlarınızı bekler, değerli katkılarınızdan ötürü şimdiden teşekkür eder, sevgi ve saygılarımızı sunarız.

ÖNEMLİ TARİHLER

Bildiri özetlerinin gönderilmesi için başlangıç tarihi
2 Ocak 2014
Bildiri özetlerinin gönderilmesi için son tarih
15 Eylül 2014
Bildiri özetlerinin kabullerinin ilanı
30 Eylül 2014
İndirimli kayıtlar için son tarih
1 Ağustos 2014
Düzeltilmiş tam metinlerin gönderilmesi için son tarih
15 Ekim 2014
Kayıt ücretini ödemek için son tarih
15 Ekim 2014
Kongre tarihi
26-28 Ekim 2014
Kongre Anasayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ !

II. Ulusal Humik Madde Kongresi 26 Ekim'de KSÜ'de Başlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*